Cel
Cel szkolenia
Od początku stycznia 2020 r. wchodzą w życie nowe regulacje unijne w zakresie międzynarodowych transakcji towarowych - tzw. „VAT Quick Fixes”.
Nowe prawodawstwo spowoduje (co do zasady w całej Unii Europejskiej) zmianę zasad rozliczania niektórych międzynarodowych transakcji towarowych.
Program
Program
1. Zmiany w zakresie wewnątrzwspólnotowej dostawy (WDT):a) Zaostrzenie przepisów dotyczących numeru VAT UE i identyfikacji nabywcy dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych.
b) Prawidłowa informacja podsumowująca VAT UE jako warunek stawki 0%.
c) Nowe, unijne zasady dokumentowania wywozu towarów.
d) Korzyści ze stosowania nowej regulacji.
e) Relacja przepisów unijnych do przepisów krajowych.
f) Przepisy przejściowe.
2. Zmiany w zakresie przemieszczeń towarów do magazynów konsygnacyjnych:a) Przemieszczenie towarów własnych jako odmiana wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.
b) Wyłączenia z obowiązku rozpoznania WDT towarów własnych.
c) Dostawy do magazynu konsygnacyjnego. Korzyści ze stosowania uproszczenia.
d) Nowa procedura WDT call-off stock – 1 stycznia 2020 r.
e) Warunki formalne dotyczące współpracy z unijnym odbiorcą.
f) Obowiązek prowadzenia ewidencji.
g) Informacja podsumowująca dla przemieszczeń I zmian w ewidencji.
h) Zmiana nabywcy w trakcie przechowywania.
3. Transakcje łańcuchowe:a) Pojęcie transakcji łańcuchowych.
b) Elementy stanu faktycznego istotne dla skutków podatkowych.
c) Organizator transportu.
d) Dostawa ruchoma i dostawa nieruchoma (nieruchome).
e) Skutki podatkowe w zależności od roli w łańcuchu (pierwszy dostawca, pośrednik, odbiorca).
f) Zmiany w transakcjach łańcuchowych od 1 stycznia 2020 r.
4. Zmiany w imporcie towarów od 1 lipca 2020 r.:a) Uproszczenia w imporcie towarów.
b) Zmiana zasad rozliczania uproszczonego importu towaru.
Prowadzący
Prowadzący
Hubert Grzyb

adwokat, doradca podatkowy, partner w spółce adwokackiej oraz spółce doradztwa podatkowego. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobywał pracując w Kancelarii Adwokackiej specjalizującej się w obsłudze prawno - podatkowej podmiotów gospodarczych działających w branży przemysłowej, produkcyjnej, budowlanej, ubezpieczeniowej, farmaceutycznej, ubezpieczeniowej oraz gospodarki odpadami. Brał udział w złożonych transakcjach gospodarczych, w szczególności takich jak: przejęcia i podziały spółek kapitałowych oraz audyty podatkowe. Doradzał Klientom w zakresie prawidłowego rozliczania i optymalizacji w podatku od towarów i usług w związku z dużymi nowelizacjami ustawy o VAT w latach 2010/2011 oraz 2013/2014. Posiada bogate doświadczenie szkoleniowe w zakresie podatku od towarów i usług, w szczególności w zakresie transakcji zagranicznych oraz prawidłowego dokumentowania transakcji opodatkowanych VAT, jak również w zakresie podatku dochodowego. Prowadził szkolenia zarówno dla podmiotów prywatnych, jak i dla pracowników organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej. Autor licznych publikacji w dziedzinie prawa podatkowego. Specjalizuje się w problematyce prawa podatkowego materialnego, w szczególności podatku od towarów i usług oraz podatków bezpośrednich, jak i w problematyce podatkowego prawa procesowego, w tym w zakresie postępowań i kontroli podatkowych oraz postępowań sądowo - administracyjnych.