Wakacje składkowe i składka zdrowotna dla przedsiębiorców z uwzględnieniem zmian od 1 stycznia 2025 r. Inne ulgi ZUS, ubezpieczenie społeczne i zdrowotne dla osób prowadzących działalność
Termin: 20.12.2024 - 20.12.2024
Cena: 490.00 +VAT
Miejsce: Transmisja ONLINE
Cel szkolenia
Rozpoczynając działalność lub już ją prowadząc, poszukujemy sposobów na optymalizację kosztów. W sferze ubezpieczeń społecznych warto rozważyć formę prowadzenia działalności gospodarczej, ponieważ dla indywidualnej działalności gospodarczej i dla działalności prowadzonej w formie spółki, obowiązują odmienne zasady przykładające się na różne wysokości obciążeń finansowych np.: różne okresy obowiązkowego ubezpieczenia, odmienne rozstrzyganie tzw. zbiegów tytułów ubezpieczeniowych czy przeznaczone tylko dla jednej formy działalności ulgi w naliczaniu składek społecznych tj. ulga na start, preferencyjne składki, mały ZUS+ i wakacje składkowe. Duże znaczenie ma nadal zmieniony sposób naliczania składki zdrowotnej według tzw. Polskiego Ładu, gdzie są obciążenia w różnych wysokościach w zależności od formy działalności i dodatkowo rodzaju opodatkowania. W tym zakresie dużych zmian zasad możemy się spodziewać dopiero od stycznia 2026 r., a od stycznia 2025 r. mamy tylko jedną zmianę.
Szkolenie ma na celu przygotowanie przedsiębiorców, księgowych, doradców podatkowych oraz innych osób związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej do nadchodzących zmian w zakresie naliczania i rozliczania składki zdrowotnej, które wejdą w życie od 2025 roku.
Szkolenie jest skierowane do przedsiębiorców, księgowych, pracowników biur rachunkowych, doradców podatkowych oraz wszystkich osób zainteresowanych zmianami w systemie ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych w Polsce.
Program
1. Definicja pozarolniczej działalności z uwzględnieniem podziału:
- pozarolnicza działalność gospodarcza,
- twórca i artysta
- wolny zawód
- wspólnik jednoosobowej spółki z o.o., oraz wspólnik spółki jawnej, komandytowej, partnerskiej i komandytowo-akcyjnej,
- akcjonariusz prostej spółki akcyjnej
- komplementariusz spółki komandytowo-akcyjnej,
- osoba prowadząca publiczną i niepubliczną szkołę, placówkę lub zespół placówek
2. Zasady podlegania i okresy tego podlegania. Odmienność postępowania w stosunku do poszczególnych rodzajów działalności.
3. Charakter ubezpieczeń i zmiana zasad dotyczących dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.
4. Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne z uwzględnieniem ulg przysługujących tylko jednej grupie przedsiębiorców:
- ulga na start
- mała składka
- mały ZUS+
- mały ZUS+12 m-cy
- wakacje składkowe
5. Podstawa wymiaru składki zdrowotnej dla różnych rodzajów działalności, z uwzględnieniem zmiany od 1 stycznia 2025 r.:- wspólnicy spółki komandytowe i jednoosobowe spółki z o.o.
- twórcy i artyści,
- akcjonariusze prostych spółek akcyjnych,
- komplementariusz spółek komandytowo-akcyjnych,
- osoby prowadzące działalność gospodarczą,
6. Ustalanie podstawy wymiaru składki zdrowotnej w zależności od formy opodatkowania:
- Zasady ogólne - liniowy
- Zasady ogólne – skala
- Ryczałt ewidencjonowany
7. Sposób ustalania składki zdrowotnej przy wielu działalnościach:
- Działalność gospodarcza opodatkowanych PIT
- Udziałowiec kilku spółek opodatkowanych CIT
- Działalność gospodarcza PIT i udziałowiec spółek CIT
8. Zmiana sposobu opodatkowania ze zryczałtowanego podatku dochodowego na opodatkowanie według skali – zalety i wady
9. Rozliczenie roczne składki zdrowotnej – kogo obowiązuje, zasady, termin i brak konieczności korygowania dokumentów dotychczas składnych do ZUS.
10. Planowane zmiany w naliczaniu składki zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r.11. Rozstrzyganie podlegania ubezpieczeniom społecznym w zbiegu z innymi tytułami do ubezpieczeń z innymi tytułami i okolicznościami:
- umowa o pracę,
- umowa cywilnoprawna przy działalności gospodarczej bez ulg i z ulgami,
- urlopy bezpłatne
- urlopy wychowawcze,
- zasiłki macierzyński
- pozostałe tytułu
- emeryt-rencista
- uczeń-student
Informacje dodatkowe
TRANSMISJA ONLINE :
Transmisję można odbierać z każdego urządzenia mobilnego, co oznacza, że uczestnikiem naszego kursu można być niemal z każdego miejsca na ziemi, wystarczy posiadać chociażby telefon z dostępem do Internetu.
Mamy nadzieję, że formuła ta pozwoli ograniczyć czas oraz koszty transportu uczestnikom mieszkającym w dalszej odległości od miejsc realizacji zajęć stacjonarnych.
Jak to działa?
- Zgłaszamy się do udziału w zajęciach, wypełniając formularz zgłoszeniowy
- Ok. 3 – 5 dni przed terminem rozpoczęcia pierwszych zajęć, wysyłamy do Państwa potwierdzenie realizacji szkolenia oraz link do zajęć
- Mailowo przesyłamy Państwu również materiały szkoleniowe
- Logujecie się Państwo zgodnie z wskazanymi dniami i godzinami szkoleń na podane w mailu dane
- Podczas szkolenia macie Państwo możliwość zadawania pytań
Cena: 490 zł + 23% VAT**Cena bez VAT dla opłacających szkolenie
w co najmniej 70% ze środków publicznych
Uczestników, których dot. zwolnienie z VAT prosimy o zaznaczenie właściwego punktu w oświadczeniu na formularzu.C
ena obejmuje: uczestnictwo w zajęciach on-line, materiały szkoleniowe oraz certyfikat przesłany w wersji elektronicznej
Prosimy o dokonanie płatności przed szkoleniem po otrzymaniu pisemnego potwierdzenia oraz faktury pro-forma, podając w tytule numer faktury pro-forma.*Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany terminu szkolenia lub jego odwołania oraz zmiany wykładowcy z przyczyn od niego niezależnych.
Warunki rezygnacji:
Rezygnację przyjmujemy najpóźniej na 7 dni przed szkoleniem w formie pisemnej. Rezygnacja w późniejszym terminie wiąże się z koniecznością pokrycia kosztów w 100%. Nieobecność na szkoleniu nie zwalnia z dokonania opłaty.