Oszustwa VAT w międzynarodowych transakcjach łańcuchowych i trójstronnych – analiza praktyki organów podatkowych, rozliczeń i ryzyk dla przedsiębiorców”
Termin: 16.10.2025 - 17.10.2025
Cena: 1180.00 +VAT
Miejsce: Transmisja ONLINE
Cel szkolenia
Zapoznanie uczestników z zagrożeniami związanymi z nieświadomym udziałem w międzynarodowych transakcjach łańcuchowych i trójstronnych stanowiących nadużycie VAT oraz niewłaściwym rozpoznaniem miejsca świadczenia dostaw - poprzez zaprezentowanie aspektu prawnego i faktycznego mechanizmu funkcjonowania tego typu łańcuchowych i trójstronnych oszustw VAT, sposobów ich identyfikacji. Wskazanie do stosowania konkretnych unijnych i krajowych przepisów prawnych dotyczących złożonej specyfiki rozliczeń podatkowych w transakcjach łańcuchowych i trójstronnych oraz wskazanie reguł ostrożnościowych związanych m.in. z oceną ryzyka transakcji łańcuchowych i trójstronnych, dokumentowaniem działania w dobrej wierze, dochowaniem należytej staranności, weryfikacją kontrahentów – celem wsparcia świadomości istnienia zagrożeń oraz celem wzmocnienia instytucji bezpieczeństwa biznesowego rozliczeń VAT w transakcjach łańcuchowych i trójstronnych, w tym zapobieżenia utracie prawa do odliczenia podatku VAT, odmowy jego zwrotu i uniknięcia sankcji, związanych z zarzutem udziału w przestępstwie lub zarzutem niewłaściwego rozpoznania miejsca świadczenia (opodatkowania).
Nabycie praktycznej wiedzy umożliwi uczestnikom rozpoznanie rodzaju planowanej transakcji, jej prawidłowe opodatkowanie i udokumentowanie, poprzez odpowiednie określenie warunków dostawy - celem zminimalizowania wyżej wymienionych ryzyk podatkowych oraz konieczności rejestracji dla celów VAT w innych krajach.
Program
Oszustwa w podatku od towarów i usług w międzynarodowych transakcjach łańcuchowych i trójstronnych z uwzględnieniem złożonej specyfiki prawnej rozliczeń tego rodzaju dostaw towarów - na przykładach spraw ujawnionych przez organy podatkowe. Określanie właściwego miejsca świadczenia poszczególnych dostaw w łańcuchu transakcji - elementem strategii zwalczania zorganizowanych oszustw VAT. Konsekwencje dla przedsiębiorców związane z niedostatecznym rozpoznaniem warunków dostaw, w tym w ramach łańcucha stanowiącego nadużycie VAT i niewłaściwym opodatkowaniem - wsparcie świadomości istnienia zagrożeń. Przepisy krajowe i unijne, aktualne orzecznictwo, kontrowersje, spory i wątpliwości interpretacyjne oraz praktyka rozliczeń, w tym podejście organów podatkowych w zakresie rozliczeń transakcji łańcuchowych i trójstronnych w rozumieniu ustawy o VAT.
1. Współczesna przestępczość VAT.
2. Wybrane zagadnienia prawne wspólnotowe i krajowe, związane z funkcjonowaniem podatku od towarów i usług w aspekcie instytucji nadużycia.
3. Wstęp do rozliczeń VAT w transakcjach zagranicznych obrotu towarami - zasady ogólne. - transakcje WDT i WNT
- eksport i import towarów
4. Transakcje łańcuchowe o charakterze międzynarodowym - ogólne i szczegółowe zasady rozliczeń z rozróżnieniem łańcuchowych transakcji wewnątrzwspólnotowych i poza unijnych.
- podstawy prawne krajowe i unijne
- orzecznictwo krajowe i unijne
- stanowisko organów podatkowych m.in interpretacje
- ewolucja przepisów i ujednolicenie zasad (reguły dyrektywy Quick Fix)
- definiowanie transakcji łańcuchowej (warunki)
- ustalanie organizatora transportu
- badanie warunków dostaw
- pojęcia dostawa "ruchoma", dostawa "nieruchoma"
- pojęcie 'podmiot pośredniczący"
- określanie miejsca świadczenia
- wątpliwości interpretacyjne i spory prawne
- prawidłowość opodatkowania poszczególnych uczestników łańcucha
- ryzyka i konsekwencje związane z nieprawidłowym rozpoznaniem miejsca świadczenia
5. Transakcje trójstronne (szczególny rodzaj transakcji łańcuchowej)- zasady ogólne
- uproszczone rozliczenia (warunki)
- prawidłowe opodatkowanie poszczególnych uczestników
- prawidłowe udokumentowanie i raportowanie
- wybrane i aktualne orzecznictwo
- wątpliwości interpretacyjne i spory prawne
- ryzyka i konsekwencje związane z nieprawidłowym rozpoznaniem miejsca świadczenia.
6. Znaczenie reguł INCOTERMS dla opodatkowania VAT transakcji łańcuchowych i trójstronnych.
7. Mechanizmy oszustw VAT w transakcjach łańcuchowych i trójstronnych– na przykładach spraw ujawnionych przez organy podatkowe - charakterystyka, schematy.
8. Określanie właściwego miejsca świadczenia poszczególnych dostaw w łańcuchu transakcji - elementem strategii zwalczania zorganizowanych oszustw VAT.
9. Kontrowersje, spory i wątpliwości interpretacyjne w zakresie rozliczeń transakcji łańcuchowych i trójstronnych.
10. Reguły ostrożnościowe związane z oceną ryzyka transakcji łańcuchowych i trójstronnych, badaniem warunków dostaw, dokumentowaniem działania w dobrej wierze, dochowaniem należytej staranności, weryfikacją kontrahentów - zabezpieczanie się przed nieświadomym udziałem w nadużyciu VAT, w tym w szczególności w ramach transakcji łańcuchowych i trójstronnych.
Prowadzący
Jacek Staszewskidoradca podatkowy, były urzędnik służby cywilnej, inspektor kontroli skarbowej, uczestnik i kierownik wielu krajowych i międzynarodowych kontroli koordynowanych w obszarze nadużyć w podatku VAT, były członek Międzyresortowego Zespołu Policji i Kontroli Skarbowej ds. zwalczania oszustw podatkowych, wieloletni naczelnik wydziału kontroli i wicedyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej, były funkcjonariusz, ekspert Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz doradca Szefa CBA z zakresu zwalczania przestępczości ekonomicznej, wieloletni wykładowca Centrum Edukacji Zawodowej Resortu Finansów z ukończoną Akademią Trenera, z referencjami Krajowej Szkoły Skarbowości - prowadzący wewnętrzne szkolenia dla pracowników i funkcjonariuszy organów podatkowych oraz zewnętrzne dla organów ścigania (ABW, CBA, Policja, Prokuratura) z zakresu szeroko rozumianej problematyki identyfikacji i zwalczania oszustw w podatku VAT, inicjator wielu wprowadzonych zmian prawnych w obszarze uszczelniania podatku VAT.
Informacje dodatkowe
1 180 zł+ 23% VAT - koszt udziału w transmisji on-line jednej osoby
Cena obejmuje: uczestnictwo w zajęciach on-line, materiały szkoleniowe przesłane mailowo oraz certyfikat BDO.
Jak to działa?:
- Zgłaszamy się do udziału w zajęciach, wypełniając formularz zgłoszeniowy
- Ok. 3 – 5 dni przed terminem rozpoczęcia pierwszych zajęć, wysyłamy do Państwa indywidualny kod dostępu i link do zajęć
- Mailowo przesyłamy Państwu również materiały szkoleniowe
- Logujecie się Państwo zgodnie z wskazanymi dniami i godzinami szkoleń na podane w mailu dane
- Podczas szkolenia macie Państwo możliwość zadawania pytań na czacie.
*Cena bez VAT dla opłacających szkolenie w co najmniej 70% ze środków publicznych
Uczestników, których dot. zwolnienie z VAT prosimy o zaznaczenie właściwego punktu w oświadczeniu na formularzu.
Prosimy o dokonanie płatności przed szkoleniem po otrzymaniu pisemnego potwierdzenia oraz faktury pro-forma, podając w tytule numer faktury pro-forma
*Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany terminu szkolenia lub jego odwołania oraz zmiany wykładowcy z przyczyn od niego niezależnych.
Warunki rezygnacji:
Rezygnację przyjmujemy najpóźniej na 7 dni przed szkoleniem w formie pisemnej. Rezygnacja w późniejszym terminie wiąże się z koniecznością pokrycia kosztów w 100%. Nieobecność na szkoleniu nie zwalnia z dokonania opłaty.