Skip to main content

KSEF w jednostkach publicznych

Szkolenia KSEF (Krajowy System e-Faktur), efaktura

Oferujemy wysokiej jakości szkolenia KSeF (Krajowego Systemu e-Faktur), oraz szkolenie z e-faktury, które zapewniają kompleksową wiedzę i umiejętności z zakresu elektronicznej faktury. Nasza oferta obejmuje usługi szkoleniowe i doradcze skierowane do przedsiębiorców podlegających opodatkowaniu VAT. Szkolenia te są dostępne zarówno dla firm, jak i dla jednostek sektora finansów publicznych.

Dzięki naszym szkoleniom z KSeF będziesz mógł w pełni zrozumieć i skutecznie wykorzystać nowe możliwości, jakie stwarza ten system. Nasi doświadczeni specjaliści pomogą Ci wdrożyć efektywnie e-fakturę w Twojej organizacji, dostosować ją do Twoich potrzeb i zapewnią przygotowanie merytoryczne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur na każdym etapie procesu.

Ministerstwo Finansów poinformowało, że przepisy o obowiązkowym korzystaniu przez podatników z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) wejdą w życie 1 lutego 2026 r. dla przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczyła 200 mln zł, i od 1 kwietnia 2026 r. dla wszystkich pozostałych przedsiębiorców.

Ministerstwo Finansów ogłosiło termin, od którego stosowanie KSeF stanie się obowiązkowe dla przedsiębiorców. Pierwotnie termin ten wyznaczony był na 1 lipca 2024 r. Po konsultacjach i zaplanowaniu kilku istotnych zmian w przepisach, resort ogłosił na konferencji 26 kwietnia 2024 r., że obowiązek ten obejmie od 1 lutego 2026 r. przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekracza 200 mln zł rocznie. Dwa miesiące później, czyli od 1 kwietnia 2026 r. obowiązek stosowania KSeF będą miały już wszystkie firmy będące podatnikami VAT. Warto przypomnieć, że wcześniej zapowiadano tylko jedną datę wdrożenia KSeF, taką samą dla wszystkich podatników, chociaż samej daty nie podawano.

Resort odniósł się równocześnie do pakietu legislacyjnego VAT in the Digital Age (VIDA), nad którym pracuje Rada UE i który ma obowiązkowo wejść w życie w 2030 roku. Ministerstwo zapowiada, że dołoży starań aby KSeF był zgodny z wymogami unijnymi. Dostosowanie KSeF do tego systemu będzie jednak przedłużone do 2035 roku.

Jak czytamy na stronach ministerstwa, w związku z istotnym przesunięciem terminu wdrożenia KSeF, Ministerstwo Finansów zdecydowało, że proces legislacyjny będzie podzielony na dwa etapy. W pierwszym, który zakończy się w czerwcu 2024 r., zmiany ustawowe będą dotyczyć tylko określenia nowego terminu wdrożenia obowiązkowego KSeF. Odpowiednio zostaną też przesunięte terminy dodatkowych odroczeń dotyczących: kar za błędy w KSeF, wymogu płatności z podaniem numeru KSeF (bez MPP) oraz faktur wystawianych z kasy rejestrującej. W drugim etapie, przedmiotem prac będą szczegółowe rozwiązania legislacyjne.

Podatnicy nie uciekną jednak przed obligatoryjnym KSeF, zyskali więcej czasu na przygotowanie i wdrożenie. Zatem warto już teraz rozpocząć przygotowania, których kluczowym elementem jest poszerzenie wiedzy w tym obszarze. 

Zapraszamy na szkolenia organizowane przez BDO Academy.

 

artykułksef baner