Powered by Smartsupp
Skip to main content

Rachunkowość zarządów dróg – problem zawyżania wydatków bieżących i zaniżania wydatków majątkowych na drogi i ich negatywny wpływ na dochody budżetowe i potrzeby rozwojowe JST

Termin: 12.05.2025 - 12.05.2025
Cena: 540.00 +VAT
Miejsce: Transmisja ONLINE
Internet

Masz pytanie – skontaktuj się:

  22 543 16 06
  szkolenia@bdo.pl

Cel szkolenia


Celem szkolenia jest podniesienie kwalifikacji w zakresie planowania budżetowego oraz ewidencji księgowej budowy drogi, przebudowy drogi, remontu drogi, utrzymania drogi oraz prawidłowego stosowania podziałek klasyfikacji budżetowej w roku 2025 zgodnie z obowiązującymi zasadami rachunkowości budżetowej, zasadami gospodarki budżetowej określonymi przepisami ustawy o finansach publicznych oraz w świetle nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.

Szkolenie przeznaczone jest dla służb finansowo-księgowych i kierownictwa gminnych, miejskich, powiatowych, wojewódzkich zarządów dróg oraz dla jednostek zarządzających drogami krajowymi i GDDKIA.

Szkolenie 1-dniowe.
 
  1. Budżet jako podstawa gospodarki finansowej zarządu dróg – budżet jednostki samorządu terytorialnego, budżet państwa, budżet środków europejskich, państwowy fundusz celowy, środki funduszu Przeciwdziałania Covid-19 i Funduszu Pomocy Ukrainie oraz środki KFD w BGK.
  2. Zmiany w ustawie o drogach publicznych oraz zmiany począwszy od 1 stycznia 2023 roku zasad funkcjonowania Rządowego Funduszu Dróg Samorządowych w świetle ustawy z 5 sierpnia 2022 o zmianie ustawy o Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg oraz niektórych innych ustaw.
  3. Nadrzędne zasady rachunkowości budżetowej oraz zasady wyceny aktywów i pasywów obowiązujące w roku 2025 – dlaczego warto przyjąć i stosować KSR 11 „Środki trwałe” w zarządach dróg.
  4. Zasady przekazywania środków publicznych pomiędzy budżetami na remonty i inwestycje dróg będących lub/i nie będących własnością danej jednostki - ujęcie współfinansowania w budżetach jednostek współpracujących, np. współfinansowanie przez gminę lub powiat drogi wojewódzkiej, finansowanie drogi z KFD, z RFIL, z RFRD, z RFPŁPIS, z funduszu Covid, itp..
  5. Ewidencja księgowa współfinansowania w organie finansowym oraz w zarządzie dróg - klasyfikowanie wydatków budżetowych.
  6. Zmiany klasyfikacji budżetowej na rok 2025 i nowa ustawa z dnia 1 października 2024 roku o dochodach jednostek samorządu terytorialnego - potrzeby rozwojowe jednostek samorządu terytorialnego i problem zawyżania wydatków bieżących oraz zaniżania wydatków majątkowych zarządów dróg w klasyfikacji i w sprawozdawczości budżetowej w ostatnich 10 latach.  
  7. Ustawa o drogach publicznych i definicja drogi – słownik podstawowych definicji: budowa drogi, przebudowa drogi, remont drogi, utrzymanie drogi i ich związek z klasyfikacją budżetową wydatków na drogi.
  8. Droga, odcinek drogi, wiadukt, itp. jako obiekt inwentarzowy – zasady tworzenia obiektów inwentarzowych jako środków trwałych.
  9. Droga jako obiekt inwentarzowy zespolony funkcjonalnie z różnymi KŚT, w tym obiekt budowlany liniowy w rozumieniu Prawa budowlanego.
  10. Ogólne zasady ustalania wartości początkowej drogi jako środka trwałego.
  11. Nakłady ponoszone w okresie użytkowania drogi: ulepszenia a remonty, konserwacje, przeglądy.
  12. Przebudowa drogi jako jej ulepszenie – rodzaje ulepszeń, poziomy ich istotności  i miary ich wartości użytkowej.
  13. Ulepszenia obcego środka trwałego – ulepszenia dróg będących własnością innego zarządcy drogi.
  14. Nakłady na bieżącą eksploatację dróg - remont drogi i jej utrzymanie, konserwacje dróg, remonty typowe, awaryjne, nadzwyczajne, części.
  15. Szczególny przypadek dot. dróg niezaksięgowanych i niewycenionych, przejętych nieodpłatnie od innego zarządcy drogi – problem z ustaleniem ceny sprzedaży drogi wykluczonej z obrotu gospodarczego, wartość godziwa, zamortyzowany koszt odtworzenia jako alternatywa dla kosztownej wyceny przez biegłego, stanowisko KSR i jego związek z kontem 840.
  16. Specyficzny problem tzw. niskocennych pozostałych środków trwałych finansowanych z wydatków bieżących.
  17. Wzory księgowań dotacji, płatności, finansowania z innych budżetów, zaliczek, refundacji i zwrotów wydatków dot. inwestycji, ulepszeń i remontów dróg – księgowania wydatków bieżących i majątkowych w zarządach dróg.
  18.  Zobowiązania i zaangażowanie  w rachunkowości i w sprawozdawczości budżetowej zarządów dróg oraz problem podatku VAT i specyficzny sposób jego księgowania.
  19. Zaangażowanie a rejestr umów – problem niezgodności danych w zakresie umów prezentowanych w zaangażowaniu i w rejestrze umów zarządu dróg, nowy termin wejścia w życie CRU od 2026 roku.
  20. Przykłady i schematy księgowań oraz powiązanie księgowości ze sprawozdawczością jednostek organizacyjnych GDDKIA - obroty i salda poszczególnych kont jako dane księgowe, a zasady sporządzania sprawozdań zakresie budżetu państwa i budżetu środków europejskich.
  21. Przykłady i schematy księgowań oraz powiązanie księgowości ze sprawozdawczością w gminnych, powiatowych, wojewódzkich zarządach dróg - obroty i salda poszczególnych kont jako dane księgowe, a zasady sporządzania sprawozdań zakresie budżetów jednostek samorządu terytorialnego.
  22. Analiza zgodności danych wykazywanych w rocznej sprawozdawczości budżetowej oraz przykłady potencjalnych nieprawidłowości w zarządach dróg skutkujących obniżeniem wydatków majątkowych i nie otrzymaniem 23% dochodów na potrzeby rozwojowe JST w latach następnych.
  23. Odpowiedzialność karna zarządu dróg wynikająca z art. 231 KK związana z zawyżaniem wydatków bieżących i zaniżaniem wydatków majątkowych oraz nieotrzymaniem lub zaniżeniem środków na potrzeby rozwojowe JST.
  24. Odpowiedzi na pytania.


Tomasz Wojtania

Doświadczony wykładowca z 20 letnią praktyką, specjalista od trudnych tematów, niezależny konsultant z dziedziny finansów publicznych oraz rachunkowości i sprawozdawczości budżetowej. W latach 1993-2001 pracownik naukowy Katedry Rachunkowości Instytutu Zarządzania Politechniki Częstochowskiej. Stały współpracownik niektórych firm szkoleniowych. Autor setek publikacji i materiałów szkoleniowych, autor podręcznika "Podstawy rachunkowości budżetowej". Współautor raportu Banku Światowego "Porównanie polskich przepisów rachunkowości sektora publicznego z międzynarodowymi standardami rachunkowości sektora publicznego (MSRSP)". Autor projektu stanowiska dla Komitetu Standardów Rachunkowości w sprawie ujęcia, wyceny i prezentacji prawa wieczystego użytkowania gruntów oraz gruntów oddanych w wieczyste użytkowanie. Jako wykładowca pracował m.in. dla Najwyższej Izby Kontroli, Regionalnych Izb Obrachunkowych, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Ministerstwa Sprawiedliwości, Sądów, Prokuratur, Urzędów Wojewódzkich, Izb i Urzędów Skarbowych, Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Wojska, Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Państwowych Inspektoratów Weterynarii, GDDKIA, Urzędów Pracy, Urzędów Gmin i Miast, Starostw Powiatowych, Urzędów Marszałkowskich oraz podległych im jednostek oświaty, pomocy społecznej, geodezji i innych, w tym jednostek pełniących rolę Instytucji oraz beneficjentów środków unijnych. Ponadto pracował dla agencji rządowych: ARIMR, ANR, ARR, ARM i innych jednostek sektora finansów publicznych np.:WFOŚIGW. Pracował również w Programie Partnerstwo dla Samorządu Terytorialnego LGPP oraz w KPRM w zespole Prof. T. Lubińskiej zajmując się tam tematyką budżetu zadaniowego. Przeszkolony w zakresie ochrony informacji niejawnych przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie. Współpracownik i działacz Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Konsultant Banku Światowego nr 479364. Wykładowca w Krajowej Szkole Administracji Publicznej im. Lecha Kaczyńskiego.




Cena:  540 zł +23% VAT - koszt udziału w transmisji on-line jednej  osoby.

Cena obejmuje: uczestnictwo w zajęciach on-line, materiały szkoleniowe przesłane mailowo oraz certyfikat BDO.

Jak to działa?
  • Zgłaszamy się do udziału w zajęciach, wypełniając formularz zgłoszeniowy
  • Ok. 3 – 5 dni przed terminem rozpoczęcia pierwszych zajęć, wysyłamy do Państwa indywidualny kod dostępu i link do zajęć 
  • Mailowo przesyłamy Państwu również materiały szkoleniowe
  • Logujecie się Państwo zgodnie z wskazanymi dniami i godzinami szkoleń na podane w mailu dane
  • Podczas szkolenia macie Państwo możliwość zadawania pytań na czacie.

*Cena bez VAT dla opłacających szkolenie w co najmniej 70% ze środków publicznych
Uczestników, których dot. zwolnienie z VAT prosimy o zaznaczenie właściwego punktu w oświadczeniu na formularzu.

Prosimy o dokonanie płatności przed szkoleniem po otrzymaniu pisemnego potwierdzenia oraz faktury pro-forma, podając w tytule numer faktury pro-forma

*Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany terminu szkolenia  lub jego  odwołania oraz zmiany wykładowcy z przyczyn od niego niezależnych.

Warunki rezygnacji:
Rezygnację przyjmujemy najpóźniej na 2 dni przed szkoleniem w formie pisemnej. Rezygnacja w późniejszym terminie wiąże się z koniecznością pokrycia kosztów w 100%. Nieobecność na szkoleniu nie zwalnia z dokonania opłaty.

Pobierz oświadczenie pobierz oświadcznie VAT zgloszeniowy

Dostępne terminy szkoleń

  Termin Miejsce Kod Cena
12.05.2025 - 12.05.2025 Transmisja ONLINE 4865925 540.00 +VAT

 

W przypadku problemów z rejestracją za pośrednictwem strony internetowej zapraszamy do pobrania formularza zgłoszeniowego w formacie .pdf, następnie wypełnienie zgłoszenia i przesłania do nas za pośrednictwem fax lub e-mail

Formularz zgłoszeniowy pobierz formularz zgloszeniowy

Pobierz ofertę w PDF

Rachunkowość zarządów dróg – problem zawyżania wydatków bieżących i zaniżania wydatków majątkowych na drogi i ich negatywny wpływ na dochody budżetowe i potrzeby rozwojowe JST

Termin: 12.05.2025 - 12.05.2025
Cena: 540.00 +VAT
Miejsce: Transmisja ONLINE

Cel szkolenia


Celem szkolenia jest podniesienie kwalifikacji w zakresie planowania budżetowego oraz ewidencji księgowej budowy drogi, przebudowy drogi, remontu drogi, utrzymania drogi oraz prawidłowego stosowania podziałek klasyfikacji budżetowej w roku 2025 zgodnie z obowiązującymi zasadami rachunkowości budżetowej, zasadami gospodarki budżetowej określonymi przepisami ustawy o finansach publicznych oraz w świetle nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.

Szkolenie przeznaczone jest dla służb finansowo-księgowych i kierownictwa gminnych, miejskich, powiatowych, wojewódzkich zarządów dróg oraz dla jednostek zarządzających drogami krajowymi i GDDKIA.

Szkolenie 1-dniowe.

Program

 
  1. Budżet jako podstawa gospodarki finansowej zarządu dróg – budżet jednostki samorządu terytorialnego, budżet państwa, budżet środków europejskich, państwowy fundusz celowy, środki funduszu Przeciwdziałania Covid-19 i Funduszu Pomocy Ukrainie oraz środki KFD w BGK.
  2. Zmiany w ustawie o drogach publicznych oraz zmiany począwszy od 1 stycznia 2023 roku zasad funkcjonowania Rządowego Funduszu Dróg Samorządowych w świetle ustawy z 5 sierpnia 2022 o zmianie ustawy o Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg oraz niektórych innych ustaw.
  3. Nadrzędne zasady rachunkowości budżetowej oraz zasady wyceny aktywów i pasywów obowiązujące w roku 2025 – dlaczego warto przyjąć i stosować KSR 11 „Środki trwałe” w zarządach dróg.
  4. Zasady przekazywania środków publicznych pomiędzy budżetami na remonty i inwestycje dróg będących lub/i nie będących własnością danej jednostki - ujęcie współfinansowania w budżetach jednostek współpracujących, np. współfinansowanie przez gminę lub powiat drogi wojewódzkiej, finansowanie drogi z KFD, z RFIL, z RFRD, z RFPŁPIS, z funduszu Covid, itp..
  5. Ewidencja księgowa współfinansowania w organie finansowym oraz w zarządzie dróg - klasyfikowanie wydatków budżetowych.
  6. Zmiany klasyfikacji budżetowej na rok 2025 i nowa ustawa z dnia 1 października 2024 roku o dochodach jednostek samorządu terytorialnego - potrzeby rozwojowe jednostek samorządu terytorialnego i problem zawyżania wydatków bieżących oraz zaniżania wydatków majątkowych zarządów dróg w klasyfikacji i w sprawozdawczości budżetowej w ostatnich 10 latach.  
  7. Ustawa o drogach publicznych i definicja drogi – słownik podstawowych definicji: budowa drogi, przebudowa drogi, remont drogi, utrzymanie drogi i ich związek z klasyfikacją budżetową wydatków na drogi.
  8. Droga, odcinek drogi, wiadukt, itp. jako obiekt inwentarzowy – zasady tworzenia obiektów inwentarzowych jako środków trwałych.
  9. Droga jako obiekt inwentarzowy zespolony funkcjonalnie z różnymi KŚT, w tym obiekt budowlany liniowy w rozumieniu Prawa budowlanego.
  10. Ogólne zasady ustalania wartości początkowej drogi jako środka trwałego.
  11. Nakłady ponoszone w okresie użytkowania drogi: ulepszenia a remonty, konserwacje, przeglądy.
  12. Przebudowa drogi jako jej ulepszenie – rodzaje ulepszeń, poziomy ich istotności  i miary ich wartości użytkowej.
  13. Ulepszenia obcego środka trwałego – ulepszenia dróg będących własnością innego zarządcy drogi.
  14. Nakłady na bieżącą eksploatację dróg - remont drogi i jej utrzymanie, konserwacje dróg, remonty typowe, awaryjne, nadzwyczajne, części.
  15. Szczególny przypadek dot. dróg niezaksięgowanych i niewycenionych, przejętych nieodpłatnie od innego zarządcy drogi – problem z ustaleniem ceny sprzedaży drogi wykluczonej z obrotu gospodarczego, wartość godziwa, zamortyzowany koszt odtworzenia jako alternatywa dla kosztownej wyceny przez biegłego, stanowisko KSR i jego związek z kontem 840.
  16. Specyficzny problem tzw. niskocennych pozostałych środków trwałych finansowanych z wydatków bieżących.
  17. Wzory księgowań dotacji, płatności, finansowania z innych budżetów, zaliczek, refundacji i zwrotów wydatków dot. inwestycji, ulepszeń i remontów dróg – księgowania wydatków bieżących i majątkowych w zarządach dróg.
  18.  Zobowiązania i zaangażowanie  w rachunkowości i w sprawozdawczości budżetowej zarządów dróg oraz problem podatku VAT i specyficzny sposób jego księgowania.
  19. Zaangażowanie a rejestr umów – problem niezgodności danych w zakresie umów prezentowanych w zaangażowaniu i w rejestrze umów zarządu dróg, nowy termin wejścia w życie CRU od 2026 roku.
  20. Przykłady i schematy księgowań oraz powiązanie księgowości ze sprawozdawczością jednostek organizacyjnych GDDKIA - obroty i salda poszczególnych kont jako dane księgowe, a zasady sporządzania sprawozdań zakresie budżetu państwa i budżetu środków europejskich.
  21. Przykłady i schematy księgowań oraz powiązanie księgowości ze sprawozdawczością w gminnych, powiatowych, wojewódzkich zarządach dróg - obroty i salda poszczególnych kont jako dane księgowe, a zasady sporządzania sprawozdań zakresie budżetów jednostek samorządu terytorialnego.
  22. Analiza zgodności danych wykazywanych w rocznej sprawozdawczości budżetowej oraz przykłady potencjalnych nieprawidłowości w zarządach dróg skutkujących obniżeniem wydatków majątkowych i nie otrzymaniem 23% dochodów na potrzeby rozwojowe JST w latach następnych.
  23. Odpowiedzialność karna zarządu dróg wynikająca z art. 231 KK związana z zawyżaniem wydatków bieżących i zaniżaniem wydatków majątkowych oraz nieotrzymaniem lub zaniżeniem środków na potrzeby rozwojowe JST.
  24. Odpowiedzi na pytania.


Prowadzący

Tomasz Wojtania

Doświadczony wykładowca z 20 letnią praktyką, specjalista od trudnych tematów, niezależny konsultant z dziedziny finansów publicznych oraz rachunkowości i sprawozdawczości budżetowej. W latach 1993-2001 pracownik naukowy Katedry Rachunkowości Instytutu Zarządzania Politechniki Częstochowskiej. Stały współpracownik niektórych firm szkoleniowych. Autor setek publikacji i materiałów szkoleniowych, autor podręcznika "Podstawy rachunkowości budżetowej". Współautor raportu Banku Światowego "Porównanie polskich przepisów rachunkowości sektora publicznego z międzynarodowymi standardami rachunkowości sektora publicznego (MSRSP)". Autor projektu stanowiska dla Komitetu Standardów Rachunkowości w sprawie ujęcia, wyceny i prezentacji prawa wieczystego użytkowania gruntów oraz gruntów oddanych w wieczyste użytkowanie. Jako wykładowca pracował m.in. dla Najwyższej Izby Kontroli, Regionalnych Izb Obrachunkowych, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Ministerstwa Sprawiedliwości, Sądów, Prokuratur, Urzędów Wojewódzkich, Izb i Urzędów Skarbowych, Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Wojska, Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Państwowych Inspektoratów Weterynarii, GDDKIA, Urzędów Pracy, Urzędów Gmin i Miast, Starostw Powiatowych, Urzędów Marszałkowskich oraz podległych im jednostek oświaty, pomocy społecznej, geodezji i innych, w tym jednostek pełniących rolę Instytucji oraz beneficjentów środków unijnych. Ponadto pracował dla agencji rządowych: ARIMR, ANR, ARR, ARM i innych jednostek sektora finansów publicznych np.:WFOŚIGW. Pracował również w Programie Partnerstwo dla Samorządu Terytorialnego LGPP oraz w KPRM w zespole Prof. T. Lubińskiej zajmując się tam tematyką budżetu zadaniowego. Przeszkolony w zakresie ochrony informacji niejawnych przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie. Współpracownik i działacz Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Konsultant Banku Światowego nr 479364. Wykładowca w Krajowej Szkole Administracji Publicznej im. Lecha Kaczyńskiego.



Informacje dodatkowe



Cena:  540 zł +23% VAT - koszt udziału w transmisji on-line jednej  osoby.

Cena obejmuje: uczestnictwo w zajęciach on-line, materiały szkoleniowe przesłane mailowo oraz certyfikat BDO.

Jak to działa?
  • Zgłaszamy się do udziału w zajęciach, wypełniając formularz zgłoszeniowy
  • Ok. 3 – 5 dni przed terminem rozpoczęcia pierwszych zajęć, wysyłamy do Państwa indywidualny kod dostępu i link do zajęć 
  • Mailowo przesyłamy Państwu również materiały szkoleniowe
  • Logujecie się Państwo zgodnie z wskazanymi dniami i godzinami szkoleń na podane w mailu dane
  • Podczas szkolenia macie Państwo możliwość zadawania pytań na czacie.

*Cena bez VAT dla opłacających szkolenie w co najmniej 70% ze środków publicznych
Uczestników, których dot. zwolnienie z VAT prosimy o zaznaczenie właściwego punktu w oświadczeniu na formularzu.

Prosimy o dokonanie płatności przed szkoleniem po otrzymaniu pisemnego potwierdzenia oraz faktury pro-forma, podając w tytule numer faktury pro-forma

*Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany terminu szkolenia  lub jego  odwołania oraz zmiany wykładowcy z przyczyn od niego niezależnych.

Warunki rezygnacji:
Rezygnację przyjmujemy najpóźniej na 2 dni przed szkoleniem w formie pisemnej. Rezygnacja w późniejszym terminie wiąże się z koniecznością pokrycia kosztów w 100%. Nieobecność na szkoleniu nie zwalnia z dokonania opłaty.