NOWY USTAWOWY SKŁADNIK LISTY PŁAC NAUCZYCIELA, CZYLI DODATEK ZA PRACĘ W GODZINACH NADLICZBOWYCH - EWIDENCJA GODZIN NADLICZBOWYCH NAUCZYCIELI W ŚWIETLE UCHWAŁY SĄDU NAJWYŻSZEGO Z 26 LUTEGO 2025 ROKU – JAK DOSTOSOWAĆ REGULAMIN PŁAC NAUCZYCIELI DO NOWYCH REALIÓW PRAWNYCH
Termin: 05.09.2025 - 05.09.2025
Cena: 550.00 +VAT
Miejsce: Transmisja ONLINE
Cel szkolenia
Celem szkolenia jest podniesienie kwalifikacji w zakresie zasad prawidłowej ewidencji godzin pracy nauczycieli w świetle uchwały składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z dnia 26 lutego 2025 r. z której jasno wynika, że praca wykonywana przez nauczyciela ponad normy czasu pracy z art. 42 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (jednolity tekst: Dz. U. z 2024 r., poz. 986 ze zm.) jest pracą w godzinach nadliczbowych w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy.
Zgodnie z obowiązującymi w Polsce "Zasadami Techniki prawodawczej", a szczególnie zgodnie z § 136: „W uchwale i zarządzeniu nie zamieszcza się przepisów prawnych niezgodnych z ustawą, na podstawie której są one wydawane, oraz innymi ustawami i ratyfikowanymi umowami międzynarodowymi, a także przepisów prawnych niezgodnych z rozporządzeniami”.
Regulamin płac nauczyciela, który powstaje na podstawie art. 30 ust.6 i ust. 6a Karty Nauczyciela nie może zatem zawierać przepisów prawnych niezgodnych z ustawą i z innymi ustawami. A zawiera, gdyż od lat regulaminy wynagrodzenia ignorują art. 91c Karty Nauczyciela i art. 151(1) Kodeksu Pracy i co najważniejsze art. 149 Kodeksu Pracy.
Żaden z znanych regulaminów nie wprowadził bowiem obowiązku i wzoru ewidencji czasu pracy nauczyciela w domu, w szkole i poza szkołą i nie ma ustawowego elementu listy płac jakim jest dodatek za godziny nadliczbowe nauczyciela. Regulaminy płac łamią prawo, a nadzór prawny wojewody to fikcja.
Organy prowadzące (OP) szkoły stoją zatem przed niezwykle trudnym wyzwaniem polegającym na wprowadzeniu prawidłowej ewidencji czasu pracy nauczyciela. Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela definiuje bowiem pojęcie "godziny ponadwymiarowej". Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy definiuje natomiast pojęcie "godziny nadliczbowej". To nie to samo.
Niestety nauczycielom wypłacane są jedynie "godziny ponadwymiarowe". O "godzinach nadliczbowych" zapomina się.
Uchwała składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z dnia 26 lutego 2025 r. wszystko zmienia i przywraca zaufanie do państwa prawa. O ile oczywiście OPS i dyrekcja szkół zacznie prowadzić prawidłową ewidencje czasu pracy nauczyciela i dostosują regulamin płac nauczyciela do nowych realiów prawnych.
Na szkoleniu omówiona zostanie również problematyka budżetowego i księgowego ujęcia roszczeń nauczycieli dot. rozliczenia zaległych godzin nadliczbowych z punktu widzenia przepisów ustawy o finansach publicznych i ustawy o rachunkowości.
Szkolenie dla: organów prowadzących oraz dyrekcji, głównych księgowych i księgowych szkół, przedszkoli, kierowników i służb finansowo-księgowych zespołów wspólnej obsługi administracyjno-finansowej oświaty prowadzonej w SCUW oraz gmin, powiatów, województw i państwowych jednostek budżetowych oraz ministerstw nadzorujących podległe im szkoły państwowe.
Program
1.Regulaminy płac (wynagrodzenia) nauczyciela – obowiązki wynikające z art. 30 ust. 1 oraz art.30 ust.6 i art.30 ust. 6a Karty Nauczyciela.
2.Typowe błędy regulaminu płac wynikające z art.91c Karty Nauczyciela – błędy OP i błędy związków zawodowych.
3.Zakres zastosowania art. 149 Kodeksu pracy do celów prawidłowego ustalenia wynagrodzenia nauczyciela i innych świadczeń związanych z pracą.
4.Nowe realia prawne wpływające na regulaminy płac - uchwała składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z dnia 26 lutego 2025 roku i jej znaczenie praktyczne.
5.Ewidencja godzin dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, prowadzonych bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz – tabele i wzory ewidencji.
6.Ewidencja innych zajęć i czynności nauczyciela wynikających z zadań statutowych szkoły, w tym zajęć opiekuńczych i wychowawczych uwzględniających potrzeby i zainteresowania uczniów – tabele i wzory ewidencji.
7.Ewidencja zajęć i czynności związanych z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym, w tym praca w domu – tabele i wzory ewidencji czasu pracy w domu i w szkole.
8.Przypadki szczególne dot. ewidencja uczestnictwa nauczyciela w egzaminach, w szkoleniach branżowych, tzw. „godziny Czarnkowej”, zastępstw, wycieczek szkolnych, akademie, dyżury na korytarzu itp..
9.Tabele i wzory ewidencji ustalającej faktyczny tygodniowy czas pracy nauczyciela umożliwiające ustalenie i rozliczenie zgodnie z prawem czasu pracy nauczyciela.
10.Nowy obowiązkowy, ustawowy element listy płac nauczyciela po uchwale składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z dnia 26 lutego 2025 roku określony w art. 151(1) Kodeksu Pracy – dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych.
11.Wprowadzenie dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych do regulaminu płac nauczyciela jako obowiązek ustawowy – uzgodnienia ze związkami, możliwe ryczałty.
12.Procedura dochodzenia przez nauczycieli zaległy rozliczeń – wezwanie do zapłaty, rola Państwowej Inspekcji Pracy, pozew do sądu i konsekwencje karne za uporczywe/złośliwe nie wypłacanie dodatku za nadgodziny po uchwale 7 sędziów SN.
13.Księgowe ujęcie roszczeń nauczycieli dot. rozliczenia zaległych godzin nadliczbowych – czy księgowość szkół powinna tworzyć rezerwy na koncie 840?
14.Godziny nadliczbowe jako zaangażowanie, zobowiązania i wydatek oraz ich ujęcie w planie finansowym szkoły.
15.Czy „stare” regulaminy płac przestały obowiązywać po uchwale 7 sędziów SN i odpowiedzi na pytania.
Prowadzący
Tomasz Wojtania
Doświadczony wykładowca z 20 letnią praktyką, specjalista od trudnych tematów, niezależny konsultant z dziedziny finansów publicznych oraz rachunkowości i sprawozdawczości budżetowej. W latach 1993-2001 pracownik naukowy Katedry Rachunkowości Instytutu Zarządzania Politechniki Częstochowskiej. Stały współpracownik niektórych firm szkoleniowych. Autor setek publikacji i materiałów szkoleniowych, autor podręcznika "Podstawy rachunkowości budżetowej". Współautor raportu Banku Światowego "Porównanie polskich przepisów rachunkowości sektora publicznego z międzynarodowymi standardami rachunkowości sektora publicznego (MSRSP)". Autor projektu stanowiska dla Komitetu Standardów Rachunkowości w sprawie ujęcia, wyceny i prezentacji prawa wieczystego użytkowania gruntów oraz gruntów oddanych w wieczyste użytkowanie. Jako wykładowca pracował m.in. dla Najwyższej Izby Kontroli, Regionalnych Izb Obrachunkowych, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Ministerstwa Sprawiedliwości, Sądów, Prokuratur, Urzędów Wojewódzkich, Izb i Urzędów Skarbowych, Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Wojska, Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Państwowych Inspektoratów Weterynarii, GDDKIA, Urzędów Pracy, Urzędów Gmin i Miast, Starostw Powiatowych, Urzędów Marszałkowskich oraz podległych im jednostek oświaty, pomocy społecznej, geodezji i innych, w tym jednostek pełniących rolę Instytucji oraz beneficjentów środków unijnych. Ponadto pracował dla agencji rządowych: ARIMR, ANR, ARR, ARM i innych jednostek sektora finansów publicznych np.:WFOŚIGW. Pracował również w Programie Partnerstwo dla Samorządu Terytorialnego LGPP oraz w KPRM w zespole Prof. T. Lubińskiej zajmując się tam tematyką budżetu zadaniowego. Przeszkolony w zakresie ochrony informacji niejawnych przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie. Współpracownik i działacz Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Konsultant Banku Światowego nr 479364. Wykładowca w Krajowej Szkole Administracji Publicznej im. Lecha Kaczyńskiego.
Informacje dodatkowe
Cena: 550 zł +23% VAT - koszt udziału w transmisji on-line jednej osoby.Cena obejmuje: uczestnictwo w zajęciach on-line, materiały szkoleniowe przesłane mailowo oraz certyfikat BDO.
Jak to działa?- Zgłaszamy się do udziału w zajęciach, wypełniając formularz zgłoszeniowy
- Ok. 3 – 5 dni przed terminem rozpoczęcia pierwszych zajęć, wysyłamy do Państwa indywidualny kod dostępu i link do zajęć
- Mailowo przesyłamy Państwu również materiały szkoleniowe
- Logujecie się Państwo zgodnie z wskazanymi dniami i godzinami szkoleń na podane w mailu dane
- Podczas szkolenia macie Państwo możliwość zadawania pytań na czacie.
*Cena bez VAT dla opłacających szkolenie w co najmniej 70% ze środków publicznychUczestników, których dot. zwolnienie z VAT prosimy o zaznaczenie właściwego punktu w oświadczeniu na formularzu.Prosimy o dokonanie płatności przed szkoleniem po otrzymaniu pisemnego potwierdzenia oraz faktury pro-forma, podając w tytule numer faktury pro-forma*Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany terminu szkolenia lub jego odwołania oraz zmiany wykładowcy z przyczyn od niego niezależnych.Warunki rezygnacji:Rezygnację przyjmujemy najpóźniej na
2 dni przed szkoleniem w formie pisemnej. Rezygnacja w późniejszym terminie wiąże się z koniecznością pokrycia kosztów w 100%. Nieobecność na szkoleniu nie zwalnia z dokonania opłaty.