Skip to main content

Excel – funkcje baz danych

Najczęściej używanym narzędziem analizy danych Excela jest od lat tabela przestawna. Rzadziej używamy funkcji bazodanowych, chociaż często pozwolą one użytkownikowi szybciej osiągnąć cel, jakim jest zbiorcza suma, średnia, iloczyn itp.

 

aby powiększyć, kliknij w obrazek

 

Mając do dyspozycji klasyczną tabelę danych (najlepiej z przypisaną nazwą Baza_danych lub tabela#) łatwo użyć funkcji np. BD.Średnia, jeśli chcemy policzyć przykładowo średnią wartość marży brutto dla wybranej kategorii produktów w określonym czasie. Najpierw należy przygotować (najlepiej w nowej zakładce arkusza) kryteria wyszukiwania wpisując nagłówki z tabeli danych i wartości kryteriów poniżej.

 

 

Następnie wstawiamy wybraną funkcję z kategorii Bazy danych i odpowiednio podajemy argumenty funkcji.

 

  • Baza_danych -> najlepiej użyć klawisza funkcyjnego F3 i wskazać odpowiednią nazwę.
  • Pole -> tu należy podać kolumnę z tabeli danych, z której chcemy wyliczyć średnią, można wpisać w znakach cudzysłowu nazwę pola („Marża Brutto”), wskazać odpowiednią komórkę (Sprzedaż!P1) lub wpisać numer kolumny, z której chcemy wykonać obliczenia (liczba 16).
  • Kryteria -> zaznaczamy zakres wpisanych wcześnie kryteriów (A1:B2, razem z nagłówkami !).

 

Kryteria zapisane w jednym wierszu liczą się jako logiczna koniunkcja, wpisane w kolejnych wierszach jako ich alternatywa.
Funkcje bazodanowe mają podobny układ argumentów, tak, że jeśli prześledzimy jedną z nich, pozostałe nie powinny sprawić kłopotu. I tak często użyjemy jeszcze funkcji BD.SUMA, BD.ILE.REKORDÓW, BD.POLE,BD.MAX, BD.MIN. Do analiz statystycznych przydają się BD.WARIANCJA, BD.ODCH.STANDARD.

Na bardziej szczegółowe przećwiczenie wspomnianych funkcji i wielu innych możliwości arkusza Excel zapraszam na otwarte szkolenia prowadzone w BDO. Najbliższe z nich:

Excel 2010 w praktyce finansowej. Warsztaty komputerowe:
http://www.szkolenia-bdo.pl/s/0/finanse/otwarte/excel-2010-w-praktyce-finansowej-warsztaty-komputerowe?id=27845

Excel dla księgowych. Warsztaty komputerowe:
http://www.szkolenia-bdo.pl/s/0/finanse/otwarte/excel-dla-ksiegowych-warsztaty-komputerowe?id=27903

Excel 2010 w praktyce finansowej. Warsztaty komputerowe.
http://www.szkolenia-bdo.pl/s/0/finanse/otwarte/excel-2010-w-praktyce-finansowej-warsztaty-komputerowe?id=27947

Excel w finansach - wspomaganie controllingu. Warsztaty komputerowe
http://www.szkolenia-bdo.pl/s/0/finanse/otwarte/excel-w-finansach-wspomaganie-controllingu-warsztaty-komputerowe?id=27975Janusz Gach

wykładowca, trener z wieloletnim stażem. Prowadzi szkolenia dla BDO. Autor wielu programów szkoleniowych dotyczących wykorzystania programu Excel,  informatyki we wspomaganiu zarządzania przepływem informacji w nowoczesnym przedsiębiorstwie. Specjalizuje się m.in. w zastosowaniach arkuszy kalkulacyjnych, a także w analizach związanych z potrzebami biznesu.

 

wyszukiwanie po:

Newsletter BDO

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje o najnowszych artykułach, aktualnościach i szkoleniach?