Skip to main content

Prawo pracy, Jednolity Plik Kontrolny oraz ceny transferowe – kluczowe zmiany

 

Szanowni Państwo,

w związku z wieloma zmianami prawno-podatkowymi w ostatnim czasie, warto zwrócić uwagę na najważniejsze z nich, które mogą być istotne z punktu widzenia Państwa działalności:  

1. Prawo pracy

W przepisach prawa pracy weszły w tym roku w życie lub wejdą w najbliższym czasie liczne zmiany dotyczące m.in. podwyższenia wynagrodzenia minimalnego, nowelizacji kodeksu pracy związanej z terminowymi umowami o pracę, okresu wypowiedzenia umowy o pracę, ograniczeń w zawieraniu umów na czas określony, rezygnacji z umowy o pracę na czas wykonania określonej pracy, czy też nowych zasad udzielania urlopów dla rodziców z tytułu narodzin dzieci i opieki, ograniczeń co do okresu obowiązywania umów o pracę i zawierania kilku umów na czas określony, jak również wypowiedzenia tychże umów. Wprowadzone zmiany są istotne zarówno z punktu widzenia pracodawcy, jak też pracownika.

Najbliższe warsztaty dot. tego tematu

kliknij tutaj

2. Jednolity Plik Kontrolny

Kwestie związane z JPK budzą obecnie duże zainteresowanie przede wszystkim w dużych przedsiębiorstwach, które już od 1 lipca 2016 r. będą musiały go przesyłać organom podatkowym. Małe i średnie przedsiębiorstwa od początku 2017 roku, a mikroprzedsiębiorstwa od 1 stycznia 2018 r. będą miały obowiązek przekazywania do skarbówki co miesiąc ewidencji VAT w formie JPK.
Struktura JPK oraz rozwiązania systemowe są wymagającymi obszarami, dlatego taka forma raportowania pozwoli podatnikom drogą elektroniczną przekazywać organom podatkowym dane dotyczące rozliczeń podatkowych, ksiąg rachunkowych i ewidencji.

Najbliższe warsztaty dot. tego tematu

3. Dokumentacja cen transferowych

W związku z nowelizacją ustawy o PIT i CIT i szeregiem zmian m.in. w zakresie wymogów dotyczących dokumentacji transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi, dokumentacja cen transferowych jest obecnie jednym z obszarów szczególnie kontrolowanych przez organy podatkowe.
Wprowadzone zmiany odnoszą się m.in. do  osiąganych przez podmioty przychodów lub kosztów (poniżej 2 mln EUR będą zwolnione z obowiązku sporządzania dokumentacji cen transferowych), nowych progów dokumentacyjnych czy zmiany definicji podmiotów powiązanych.

Najbliższe warsztaty dot. tego tematu

Zespół Specjalistów, German Desk, BDO Polska jest do Państwa dyspozycji i z przyjemnością udzieli wyjaśnień oraz wsparcia w ww. obszarach. Serdecznie zachęcam do zadawania pytań. Służymy pomocą, wiedzą oraz doświadczeniem.

Anna Misztela

Head of German Desk, BDO Polska
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

wyszukiwanie po:

Newsletter BDO

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje o najnowszych artykułach, aktualnościach i szkoleniach?