Skip to main content

Prezydent podpisał nowelizację kilku ustaw stanowiącą tzw. pakiet paliwowy

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kilku ustaw, stanowiącą tzw. pakiet paliwowy, który ma uszczelnić pobór VAT - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Pakiet zakłada m.in., że importer paliwa z innego kraju UE będzie musiał zapłacić od niego podatek VAT w ciągu 5 dni od momentu sprowadzenia go do Polski.

"Pakiet paliwowy" jest jednym z elementów przygotowywanym przez Ministra Finansów i jego zespół całościowego pakietu "uszczelniającego" pobór VAT.(nowelizacje ustaw o VAT i akcyzie, Prawa energetycznego oraz ustawy o zapasach paliw).

Celem nowelizacji jest wprowadzenia regulacji prawnych uszczelniających pobór podatku VAT w zakresie obrotu paliwami ciekłymi oraz uszczelnienie systemu koncesjonowania obrotu paliwami płynnymi z zagranicą. Nowe przepisy mają wyjść naprzeciw nadużyciom w branży paliwowej, lecz dotyczą również firm legalnie prowadzących działalność gospodarczą w zakresie obrotu paliwami. Ministerstwo Finansów szacuje, że budżet zyska na tym rozwiązaniu ok. 2,5 mld zł rocznie. Jak wynika z uzasadnienia do ustawy, proceder wyłudzania podatku od towarów i usług w obrocie paliwami związany jest przede wszystkim z ich wewnątrzwspólnotowym nabyciem, dokonywanym za pośrednictwem zarejestrowanych odbiorców. Stąd zaproponowane przez rząd zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług dotyczą właśnie nabycia paliw w ramach rynku wewnętrznego UE.

 

Polecamy szkolenia z tej teamtyki:

wyszukiwanie po:

Newsletter BDO

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje o najnowszych artykułach, aktualnościach i szkoleniach?