Skip to main content

Wkrótce zmienią się przepisy o księdze podatkowej

Resort finansów przygotowuje się do dostosowania przepisów o podatkowej księdze przychodów i rozchodów do znowelizowanych przepisów o PIT. Mimo że zmiany nie zostały jeszcze opublikowane mają mieć zastosowanieod 1 stycznia 2018 roku.

Planowana zmiana rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów wynika z konieczności dostosowania jej przepisów do zmian wynikających z obowiązujących od 1 stycznia 2018 roku nowych regulacji o PIT. Wprowadziła je ustawa z 27 października 2017 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (zob. Dz.U. z 2017 r. poz. 728). Co ważne zmienione rozporządzenie ma być stosowane do dochodów (strat) uzyskanych (poniesionych) od 1 stycznia 2018 r., mimo że jego projekt pojawił się dopiero w marcu 2018 r.

Przepisy znoszą obowiązek zawiadomienia o prowadzeniu podatkowej księgi przychodów i rozchodów oraz o zawarciu umowy z biurem rachunkowym na jej prowadzenie. Dotychczas trzeba było zawiadomić o tym urząd skarbowy do 20 dni od dnia jej założenia. Zniesiono także obowiązek zawiadamiania o prowadzeniu księgi przez biuro rachunkowe (dotychczas trzeba było to zrobić w terminie 7 dni od dnia zawarcia umowy z biurem rachunkowym). Zmiana w rozporządzeniu dostosowuje je do znowelizowanych przepisów ustawy o PIT, które zniosły obowiązek dokonywania takich zawiadomień.

Cały artykuł dostępny w wersji pdf

 

RAFAŁ KOWALSKI
Partner w Dziale Doradztwa Podatkowego
tel.: +48 22 543 16 00
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

wyszukiwanie po:

Newsletter BDO

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje o najnowszych artykułach, aktualnościach i szkoleniach?