Skip to main content

Przedsiębiorcy dostaną więcej czasu na przygotowanie dokumentacji za 2017 rok

Chodzi o dokumentację lokalną i grupową, a także oświadczenie o sporządzeniu dokumentacji oraz sprawozdania CIT-TP/PIT-TP - dotyczące transakcji które miały miejsce w 2017 i 2018 r. Takie zmiany zostały zawarte w projekcie rozporządzenia Ministra Finansów, który jest w konsultacjach wewnątrzresortowych.

W projekcie wspomnianego rozporządzenia resort finansów zawarł regulacje ważne dla przedsiębiorców, którzy mają obowiązek:

  • sporządzenia dokumentacji podatkowej (lokalnej oraz grupowej),
  • złożenia urzędom skarbowym oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji podatkowej,
  • dołączenia do zeznania podatkowego za rok podatkowy uproszczonego sprawozdania CIT-TP/PIT-TP.

W związku z tym, że do ministerstwa docierały sygnały, że firmy mają kłopot z przygotowaniem tych dokumentów w stosunkowo krótkim czasie, MF postanowiło ulżyć przedsiębiorcom. W celu uproszczenia systemu podatkowego oraz ze względu na ważny interes podatników, zaproponowało wydłużenie terminów na przygotowanie i złożenie wymienionych dokumentów do ostatniego dnia dziewiątego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego (obecnie jest to termin do złożenia zeznania podatkowego - czyli dla podatników, dla których rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym ostatnim dniem na przygotowanie dokumentów za 2017 rok jest obecnie 2 kwietnia 2018 r., bo 31 marca to sobota). Jeśli przepisy projektowanego rozporządzenia wejdą w życie, dokumenty za 2017 rok przedsiębiorcy przygotują do 30 września 2018 roku. Dostaną więc dodatkowe pół roku na dopełnienie ustawowych obowiązków. Ten sam termin ma dotyczyć dokumentacji podatkowej, oświadczenia i uproszczonego sprawozdawania za rok 2018, czyli będzie je trzeba sporządzić do końca września 2019 roku.

Cały artykuł dostępny w wersji pdf

Joanna Pasymowska
Manager w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO
tel.: +48 22 543 16 00
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Polecamy warsztaty z tej tematyki:

 

wyszukiwanie po:

Newsletter BDO

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje o najnowszych artykułach, aktualnościach i szkoleniach?