Skip to main content

Po śmierci przedsiębiorcy jego firma będzie mogła stać się podatnikiem

 

Nowe przepisy, nad którymi pracuje obecnie Sejm mają nadać status podatnika przedsiębiorstwu w spadku, umożliwiając kontynuowanie działalności firmy osoby fizycznej po jej śmierci.

W Sejmie trwają prace nad ustawą o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwa osoby fizycznej. Ma ona umożliwić kontynuowanie działalności przez firmę zmarłego przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną. Nowa ustawa wprowadzi do systemu prawa instytucję przedsiębiorstwa w spadku, co zrodziło potrzebę zmian w zakresie prawa podatkowego. Mają one istotne znaczenie dla efektywnego rozwiązania problemu sukcesji przedsiębiorstwa osoby fizycznej po jej śmierci. Zmiany obejmą niemal wszystkie przepisy podatkowe.

Zgodnie z podstawowym założeniem ustawy przedsiębiorstwo w spadku na gruncie prawa cywilnego nie będzie posiadało podmiotowości prawnej. W szczególności, nie będzie jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, której ustawa przyznaje zdolność prawną (art. 331 k.c.). W prawie cywilnym zarządca sukcesyjny będzie posiadał prawa i obowiązki związane z zarządzaniem przedsiębiorstwem w spadku. Będzie on działał we własnym imieniu, ale na rzecz właścicieli przedsiębiorstwa w spadku. Z tych przyczyn zarządca sukcesyjny nie będzie podatnikiem. W konsekwencji projekt ustawy zakłada, że to przedsiębiorstwo w spadku uzyska podmiotowość prawnopodatkową, jako jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, w zakresie podatków związanych z działalnością tego przedsiębiorstwa. Przyjęto rozwiązanie, że przedsiębiorstwo w spadku będzie podatnikiem podatków: od towarów i usług (VAT), akcyzowego oraz dochodowego, tonażowego, okrętowego oraz od gier hazardowych.

Cały artykuł dostępny w wersji pdf

RAFAŁ KOWALSKI
Partner w Dziale Doradztwa Podatkowego
tel.: +48 22 543 16 00
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

wyszukiwanie po:

Newsletter BDO

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje o najnowszych artykułach, aktualnościach i szkoleniach?