Skip to main content

Po umorzeniu udziałów potrzebna dokumentacja podatkowa

Zdaniem organów podatkowych dobrowolne umorzenie udziałów za wynagrodzeniem - stanowi transakcję, dla której powinna być  sporządzana dokumentacja cen transferowych.  Takie stanowisko wynika z interpretacji z 16 kwietnia 2018 r. (nr 0114-KDIP2-2.4010.139.2018.1.AZ).

Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podatnicy, których przychody lub koszty, w rozumieniu przepisów o rachunkowości, ustalone na podstawie prowadzonych ksiąg rachunkowych przekroczyły w roku poprzedzającym rok podatkowy równowartość 2 000 000 euro dokonujący w roku podatkowym transakcji z podmiotami powiązanymi, mających istotny wpływ na wysokość ich dochodu (straty), lub ujmujący w roku podatkowym w księgach rachunkowych inne zdarzenia, których warunki zostały ustalone (lub narzucone) z podmiotami powiązanymi, mające istotny wpływ na wysokość ich dochodu (straty) są zobowiązani do sporządzenia dokumentacji podatkowej tych transakcji lub innych zdarzeń.

Analizując przypadek dobrowolnego umorzenia udziałów za wynagrodzeniem organ podatkowy podkreślił, że kluczowe znaczenie dla ustalenia czy w takim przypadku konieczne jest sporządzenie dokumentacji podatkowej ma użyte w tym przepisie pojęcie transakcji. Nie zostało ono jednak zdefiniowane w przepisach. Ale pojęcie to ma już swoje ugruntowane znaczenie wynikające z orzecznictwa. Wskazuje się mianowicie przy rekonstrukcji jego znaczenia na konieczność odwołania się do reguł znaczeniowych języka polskiego i sięgnięcia do definicji słownikowych, zgodnie z którymi „transakcja” rozumiana jest jako „zawarcie umowy, zwłaszcza handlowej dotyczącej kupna lub sprzedaży, układ, porozumienie jako wynik rokowań”. Z kolei w ujęciu słownikowym „transakcja” to operacja handlowa albo bankowa typu kupno - sprzedaż, ale na większą skalę także porozumienie, układ w jakiejś sprawie, które jest wynikiem rokowań, przetargów i ustępstw.

Cały artykuł dostępny w wersji pdf

Joanna Pasymowska
Manager w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO
tel.: +48 22 543 16 00
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

wyszukiwanie po:

Newsletter BDO

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje o najnowszych artykułach, aktualnościach i szkoleniach?