CIT: Wydatki na odzież służbową z logo podatnika
Wydatki na odzież służbową z logo podatnika
Wydatki związane z zakupem odzieży z logo podatnika należy analizować na gruncie ogólnych przesłanek z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT czyli powinny to być koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Na mocy art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych.
Należy jednak odróżnić pojęcie „reprezentacji” od pojęcia „reklamy”, czyli działania celowego służącego np. promowaniu, utrwalaniu oraz rozpowszechnianiu wizerunku podatnika. Przekazanie pracownikom odzieży z logo powoduje, że odzież taka ma charakter odzieży służbowej, a nie osobistej. Jeżeli logo podatnika jest tylko tymczasowo umieszczone na odzieży służbowej wydatki związane z jej zakupem również mogą w całości stanowić koszty uzyskania przychodów z zastrzeżeniem jednak, że odzież ta stanowić będzie strój służbowy a zasady jej używania będą określone w odpowiednich regulaminach.
Odzież biznesowa zakupiona przez podatników powinna, zgodnie z obowiązującymi regulaminami, być wykorzystywana tylko i wyłącznie do celów służbowych, w godzinach pracy oraz podczas wykonywania czynności służbowych. Wydatki związane z nabyciem przez podatników odzieży biznesowej, będą stanowiły pośrednie koszty uzyskania przychodów, potrącalne zgodnie z art. 15 ust. 4d ustawy o CIT w dniu ich poniesienia.
Joanna Litwińska - ekspert podatkowy
Newsletter BDO
Aktualności
- Podatek od budowli wchodzącej w skład przedsiębiorstwa
- Pojęcie zagranicznej jednostki kontrolowanej
- Tajemnica zawodowa i raportowanie MDR
- Samochód dla zarządu fundacji rodzinnej
- Bilet otrzymany z barteru trzeba oskładkować
- Luksusowy smartwatch w kosztach podatkowych
- WIS tylko w formie elektronicznej
- Kanały zgłoszeń w procedurze ochrony sygnalistów
- Sygnaliści to nowe procedury dla pracodawców
- Premia za czas absencji pracownika nie zawsze zwolniona z ZUS