Można odliczać VAT od umów o świadczenie usług konsultingowych
Można odliczać VAT od umów o świadczenie usług konsultingowych
Przepisy dopuszczają zawieranie umów o świadczenie usług o charakterze doradczo – konsultacyjnym i nie sprzeciwiają się temu również organy skarbowe.
Wynagrodzenie przedsiębiorcy, który w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej zawarł ze spółką umowę o świadczenie usługna podstawie, której świadczy dla spółki usługi wdrażania technologii cyfrowej oraz stałe konsultacje związane z dostarczanym projektem podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Spółka ma prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego od wynagrodzenia z tytułu nabytych usług od konsultanta na podstawie umowy o świadczenie usług, ponieważ usługi te są wykonywane w ramach działalności gospodarczej i obie strony umowy są podatnikami podatku VAT.
Przykładowa umowa o świadczenie usług powinna m.in. zobowiązywać konsultanta do świadczenia usług z najwyższą starannością, przy wykorzystaniu całej posiadanej wiedzy i doświadczenia. Konsultant powinien świadczyć usługi w miejscu wybranym przez siebie, może być uprawniony do korzystania z pomocy współpracowników, umowa może określać wynagrodzenie ustalone na warunkach stabilności ale jednocześnie elastyczności, wynagrodzenie to powinno być wypłacane za każdą godzinę faktycznie poświęconego czasu na wykonywanie usług.
W ocenie organów skarbowych, jeśli umowa o świadczenie usług nie ma charakteru kontraktu menedżerskiego, ani umowy o zarządzanie przedsiębiorstwem ani umowy o podobnym charakterze wynagrodzenie z takiej umowy będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT, a spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku z tytułu nabycia usług konsultacyjnych i doradczych.
Według linii interpretacyjnej w piśmie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, z 4 stycznia 2019 r. sygn. 0114-KDIP1-1.4012.586.2018.6.IZ, czytamy, że jeżeli „ z okoliczności sprawy wynika, że usługi konsultacyjne i doradcze świadczone przez przedsiębiorcę wynikające z Umowy o Świadczenie Usług, są wykorzystywane przez Spółkę na potrzeby prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej w celu wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT (…) stwierdzić należy, że z uwagi na wypełnienie przesłanek, o których mowa w art. 86 ust. 1 ustawy, Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku z tytułu nabycia usług realizowanych przez przedsiębiorcę na podstawie Umowy o Świadczeniu Usług, pod warunkiem nie zaistnienia okoliczności wskazanych w art. 88 ustawy, (…) przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do odliczenia podatku VAT”.
Lidia Rubińska, Konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO, biegły sądowy
Najblizsze szkolenia z tematyki podatku VAT
Newsletter BDO
Aktualności
- Przedsiębiorcy mogą rozliczać się kasowo
- Ulgi podatkowe na inwestycje w ESG
- Kilka zmian w podatku CIT i VAT
- Kasa fiskalna przy najmie lokali
- Odbiór nadgodzin
- Przekształcenie to nie rozpoczęcie działalności gospodarczej
- ZUS od zlecenia zawartego z pracownikiem innej firmy
- Trzeba założyć skrzynkę do e-doręczeń
- Delegacja to nie to samo co oddelegowanie
- Kasowy PIT podpisany przez Prezydenta