Przesłanki stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej
Do przyjęcia stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w danym państwie nie jest konieczne posiadanie własnego zaplecza personalnego i technicznego.
Siedziba firmy a miejsce prowadzenia działalności gospodarczej to nie to samo. W praktyce często spółki z siedzibą za granicą należące do międzynarodowej grupy kapitałowej nawiązują różnego rodzaju umowy współpracy ze spółkami powiązanymi w innych krajach, w tym w Polsce. Rodzaj takiej współpracy może spowodować powstanie w Polsce stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej przez spółkę zagraniczną. Powstaje pytanie jakie elementy decydują, że zagraniczna spółka posiada w Polsce stałe miejsce prowadzenia działalności?
NSA w najnowszym wyroku z 26 lutego 2020 r., sygn. I FSK 1313/17 nie podzielił stanowiska Spółki i stwierdził, że „ kluczowe dla uznania, że spółka na terytorium Polski będzie posiadała stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej w rozumieniu art. 28b ust. 2 u.p.t.u. jest zapewnienie dla potrzeb prowadzonej działalności fachowego personelu, niezbędnego do pracy w ramach dostaw towarów oraz posiadanie w Polsce minimalnych środków technicznych niezbędnych do prowadzenia działalności.”
O stałym miejscu prowadzenia działalności gospodarczej nie decyduje m.in. posiadanie nieruchomości w Polsce na prawach własności lecz zapewnienie infrastruktury technicznej dającej możliwość wykonywania działalności gospodarczej. Czynnikiem warunkującym jest zapewnienie minimalnego rozmiaru działalności charakteryzującej się określonym poziomem stałości, w której będzie miała miejsce obecność zasobów ludzkich i technicznych, koniecznych do prowadzenia działalności gospodarczej.
Według orzecznictwa TSUE, stałości miejsca prowadzenia działalności gospodarczej nie można utożsamiać z intensywnością i częstotliwością podejmowanych działań w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, jak również z decyzjami zarządczymi, które nie będą podejmowane przez osobę obecną w kraju. Kluczowe dla uznania, że spółka na terytorium Polski będzie posiadała stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej – jak słusznie stwierdził organ - jest zapewnienie dla potrzeb prowadzonej działalności fachowego personelu, niezbędnego do pracy w ramach dostaw towarów oraz posiadanie w Polsce minimalnych środków technicznych niezbędnych do prowadzenia działalności.
Lidia Rubińska
Konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO
Newsletter BDO
Aktualności
- Podatek od budowli wchodzącej w skład przedsiębiorstwa
- Pojęcie zagranicznej jednostki kontrolowanej
- Tajemnica zawodowa i raportowanie MDR
- Samochód dla zarządu fundacji rodzinnej
- Bilet otrzymany z barteru trzeba oskładkować
- Luksusowy smartwatch w kosztach podatkowych
- WIS tylko w formie elektronicznej
- Kanały zgłoszeń w procedurze ochrony sygnalistów
- Sygnaliści to nowe procedury dla pracodawców
- Premia za czas absencji pracownika nie zawsze zwolniona z ZUS