Bycie podatnikiem VAT to za mało, by nie płacić PCC
Nie ma podatku od czynności cywilnoprawnych, gdy konkretna transakcja jest objęta podatkiem od towarów i usług jako realizowana w ramach działalności gospodarczej lub gdy jedna ze stron tej czynności jest zwolniona z VAT – pisze Lidia Rubińska, konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO w Rzeczpospolitej.
Spółka z siedziba w Warszawie o statusie podatnika VAT prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług informatycznych. Spółka zamierza udzielić jednorazowej, oprocentowanej pożyczki francuskiej spółce powiązanej w kwocie 1 mln zł. Czy pożyczka udzielona przez spółkę polską zagranicznej spółce powiązanej powinna być opodatkowana VAT? – pyta czytelniczka.
Według art. 15 ust. 2 ustawy o VAT podatnikami tego podatku są osoby wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Za działalność gospodarczą ustawa ta uznaje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Polecamy najbliższe szkolenia online dotyczące podatku VAT
Newsletter BDO
Aktualności
- Podatek od budowli wchodzącej w skład przedsiębiorstwa
- Pojęcie zagranicznej jednostki kontrolowanej
- Tajemnica zawodowa i raportowanie MDR
- Samochód dla zarządu fundacji rodzinnej
- Bilet otrzymany z barteru trzeba oskładkować
- Luksusowy smartwatch w kosztach podatkowych
- WIS tylko w formie elektronicznej
- Kanały zgłoszeń w procedurze ochrony sygnalistów
- Sygnaliści to nowe procedury dla pracodawców
- Premia za czas absencji pracownika nie zawsze zwolniona z ZUS