Skip to main content

Przygotowanie systemów informatycznych do nowego JPK

Datę wejścia w życie nowego JPK_VAT ustalono na 1 października 2020 r. Termin ten dotyczy wszystkich przedsiębiorców, bez względu na wielkość prowadzonej przez nich firmy. W praktyce oznacza to zatem, że przedsiębiorcy zobowiązani do wysyłki nowej schemy powinni wdrożyć odpowiednie systemy księgowe przed 1 października 2020.

 

Do kiedy należy wdrożyć zmiany w systemach ERP?

 

Pierwszy, przesłany plik nowej schemy obejmował będzie transakcje dokonane w październiku. Dokument należy przesłać do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego takowy dotyczy. W związku z powyższym pierwsza wysyłka nowego JPK_VAT wraz z deklaracją powinna nastąpić do 25 listopada 2020 r. Odpowiednie zmiany w systemach ERP powinny nastąpić przed 1 października. To konieczne, gdyż brak prawidłowo oznaczonych transakcji październikowych udaremni poprawne wygenerowanie pliku JPK w listopadzie. Przyczyną wspomnianego problemu będzie bowiem brak źródła umożliwiającego pobranie informacji, które powinny znaleźć się w nowym JPK. Mowa głownie o kodach GTU.

 

Co jeżeli nie będziemy mieli prawidłowo oznaczonych transakcji VAT?

 

W przypadku braku posiadania generatora plików JPK w nowej strukturze warto skorzystać z rozwiązania służącego do generowania nowego JPK - czyli JPK_V7 - na podstawie starego JPK_VAT. Takim rozwiązaniem jest Hogart JPK Konwerter czyli program, który generuje nowy JPK na podstawie pliku XML w starej strukturze bądź też w oparciu o jakikolwiek inny plik zawierający listę transakcji VAT (np. standardowy raport transakcji VAT generowany z systemu SAP lub inne źródło danych, zawierające informacje o transakcjach VAT).

Więcej informacji:

 

 

Automatyzacja nadawania kodów GTU

Aby utworzyć nowy JPK na bazie starego (lub innego źródła danych o transakcjach VAT) należy uzupełnić kody GTU, których nie było w starej strukturze. W przypadku niewielkiej liczby transakcji można to zrobić ręcznie. Samodzielne uzupełnianie kodów GTU nie jest jednak możliwe w przypadku znacznej ilości transakcji, gdyż byłoby to zbyt czaso- i pracochłonne. W takiej sytuacji warto skorzystać z modułu do automatycznego nadawania kodów GTU opracowanego przez firmę Hogart. Wspomniany moduł generuje kody GTU na podstawie kodów CN, PKWiU, EAN. 

Strona aplikacji:

 

 

Jak uniknąć sankcji za pomyłki w nowym JPK?

 

Jeżeli w przesłanym pliku JPK_VAT znajdą się błędne oznaczenia kodów GTU (bądź też innego typu pomyłki), to przedsiębiorca odpowiedzialny za ich popełnienie może zostać ukarany karą pieniężną w wysokości 500 zł. Aby uniknąć kary należy – w ciągu 14 dni od daty otrzymania wezwania od naczelnika urzędu skarbowego – dokonać korekty popełnionych błędów. Biorąc pod uwagę wysokość przewidzianej sankcji warto dołożyć wszelkich starań, by wysyłane do fiskusa pliki były wolne od pomyłek.

 

Pomocnym w uniknięciu pomyłek będzie odpowiedni program do wysyłki JPK, który umożliwia walidację danych, podgląd oraz edycję, podpisanie i wysyłkę, a także ich archiwizację i eksport danych.

 

Więcej informacji dotyczących generowania nowego JPK, nadawania kodów GTU oraz cech charakteryzujących dobry program do JPK dostępnych będzie na szkoleniu.

 

 

Napisz do nas, odpowiemy na wszystkie pytania i pomożemy wybrać odpowiednie rozwiązanie dla Twojej firmy.

 

 

informacje

 

 

Jak wyglądają nasze szkolenia online?

 

 

Partner szkolenia:

 

logo hogart

 

Zachęcamy również do udziału w szkoleniach z tematyki JPK VAT.

 

 

wyszukiwanie po:

Newsletter BDO

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje o najnowszych artykułach, aktualnościach i szkoleniach?