Skip to main content

Przedsiębiorca rozliczy najem mieszkania w innym mieście

Czynsz i opłaty za wynajem mogą być kosztem uzyskania przychodu dla osoby, która świadczy usługi poza swoją miejscowością – pisze Rzeczpospolita.
Paulina Bąk, Starszy Konsultant Podatkowy w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO, komentując interpretację podatkową na łamach gazety zwróciła uwagę, że warunkiem uznania wydatku poniesionego przez podatnika za koszt uzyskania przychodów, jest łączne spełnienie następujących przesłanek. Po pierwsze wydatek musi zostać poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik). Po drugie, musi być rzeczywiście poniesiony, tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona. Po trzecie, musi pozostawać w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą oraz musi być poniesiony w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów.
- Ponadto, aby dany wydatek był uznany za koszt musi zostać spełniony warunek formalny, tzn. musi być właściwie udokumentowany – dodaje Paulina Bąk.

 

czytaj więcej

wyszukiwanie po:

Newsletter BDO

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje o najnowszych artykułach, aktualnościach i szkoleniach?