Skip to main content

Bycie podatnikiem VAT to za mało, by nie płacić PCC

Nie ma podatku od czynności cywilnoprawnych, gdy konkretna transakcja jest objęta podatkiem od towarów i usług jako realizowana w ramach działalności gospodarczej lub gdy jedna ze stron tej czynności jest zwolniona z VAT – pisze Lidia Rubińska, konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO w Rzeczpospolitej.

 

Spółka z siedziba w Warszawie o statusie podatnika VAT prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług informatycznych. Spółka zamierza udzielić jednorazowej, oprocentowanej pożyczki francuskiej spółce powiązanej w kwocie 1 mln zł. Czy pożyczka udzielona przez spółkę polską zagranicznej spółce powiązanej powinna być opodatkowana VAT? – pyta czytelniczka.

 

Według art. 15 ust. 2 ustawy o VAT podatnikami tego podatku są osoby wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Za działalność gospodarczą ustawa ta uznaje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

 

Więcej

 

Polecamy najbliższe szkolenia online dotyczące podatku VAT

wyszukiwanie po:

Newsletter BDO

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje o najnowszych artykułach, aktualnościach i szkoleniach?