✅ Ustawa z 27 lutego 2026 roku o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 30 marca 2026 poz.426) zawiera przepisy mające na celu wdrożenie rozwiązań zmierzających do zrealizowania Reformy Systemu Budżetowego (RSB) w Krajowym Planie Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).
✅ W Dzienniku Ustaw z 28 kwietnia 2026 roku Minister Finansów i Gospodarki (pozycja 582) opublikował całkiem nową klasyfikację budżetową, czyli Rozporządzenie Ministra Finansów i Gospodarki z dnia 20 kwietnia 2026 roku w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych.
✅ Nowe przepisy wprowadzają zamiany w systemie klasyfikacyjnym – wprowadzają przede wszystkim nowy układ grup wydatków budżetu państwa i budżetów jednostek samorządu terytorialnego określonych w ustawie o finansach publicznych (art. 124 i odpowiednio art. 236). Dotychczasowe grupy wydatkowe zostaną zastąpione nowymi, co w fundamentalny sposób wpływa na planowanie budżetowe i wykonywanie budżetu. Przykładowo dotychczasowe wydatki bieżące na zakup np. sprzętu i uzbrojenia, komputerów, zbiorów bibliotecznych czy środków dydaktycznych stanowiących środki trwałe staja się z mocy prawa wydatkami majątkowymi. Duża zmiana dotyczy również podatku VAT. Zgodnie z obowiązującymi od 14 kwietnia 2026 roku przepisami podatek VAT jako danina publiczna jest ustawowym wydatkiem bieżącym.
✅ Nowe przepisy uniemożliwiają rozliczanie podatku VAT poprzez zmniejszenie paragrafu dochodów budżetowych, a także wykluczają możliwość używania paragrafu 453 do podatku VAT naliczony do odliczenia.
Celem szkolenia jest podniesienie kwalifikacji w zakresie zasad prawidłowego księgowania dochodów i wydatków budżetowych z podatkiem VAT (z uwzględnieniem KSeF), w powiązaniu z ewidencją księgową dochodów budżetowych z podatkiem VAT należny oraz wydatków budżetowych z podatkiem VAT naliczony do odliczenia, a także nadwyżki podatku VAT należny nad naliczonym i jego prawidłowym ujęciu w planie finansowym, w księgowości budżetowej i w sprawozdaniu budżetowym typu „RB” na nowym paragrafie 101 Podatek od towarów i usług (VAT).
✅ Na szkoleniu omówione zostaną obowiązujące od 14 kwietnia 2026 roku zmiany przepisów ustawy o finansach publicznych i nowa obowiązująca od 2027 roku klasyfikacja budżetowa, wraz z kluczami przejścia, w tym kluczem 014 na 101 i 453 na 101 wpływająca na sposób księgowania dochodów i wydatków budżetowych z podatkiem VAT.
✅ Państwowe i samorządowe jednostki budżetowe muszą zweryfikować swój sposób księgowania dochodów i wydatków budżetowych z podatkiem VAT, tak aby saldo końcowe na 31.12.2026 dało saldo początkowe na 1 stycznia 2027 roku.
Szkolenie dla: wszystkich państwowych jednostek budżetowych samodzielnie rozliczających dochody i wydatki budżetowe z podatkiem VAT oraz dla wszystkich samorządowych jednostek i zakładów budżetowych objętych centralizacją rozliczeń w VAT, w tym wydzielonych rachunków oświaty i jednostek realizujących zadania zlecone.