Skip to main content

Usługi beauty z niższym Vatem a żywność drożeje

Wyższy VAT na żywność w połączeniu z obniżeniem stawki VAT na usługi kosmetyczne.

 

Resort finansów opublikował rozporządzenie, które zmienia rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 14 marca 2024 r. w sprawie obniżonych stawek podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2024,poz. 387). Wskutek zmian od 1 kwietnia br. obniżono stawkę podatku VAT ze standardowej 23 proc. na poziom 8 proc. od niektórych usług kosmetycznych.

 

Zatem ta grupa przedsiębiorców może być zadowolona, gdyż z początkiem kwietnia tego roku preferencyjna stawka podatku VAT obejmuje usługi kosmetyczne określone symbolem PKWiU 96.02.13.0, PKWiU ex96.02.14.0, a także pozostałe usługi kosmetyczne określone symbolem PKWiU 96.02.19.0. 

 

Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że stawka podatku w wysokości 8 proc. dotyczy m.in. zabiegów pielęgnacyjnych i upiększających dotyczących urody i twarzy, które nie wymagają specjalistycznej wiedzy lekarskiej, wykonania manicure i pedicure, stylizacji brwi i rzęs, a także porad w zakresie pielęgnacji urody i wykonywania makijażu.

 

Z kolei w branży spożywczej kontrowersje budzi podniesienie stawki podatku VAT na żywność. Na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 9 grudnia 2023 r. w sprawie obniżonych stawek podatku od towarów i usług (Dz.U z 2023, poz. 2670) tymczasowo obniżono do 0 proc. stawkę podatku VAT na podstawowe produkty spożywcze. Ministerstwo Finansów podjęło jednak decyzję, że zerowy podatek VAT na żywność nie zostanie przedłużony i wygaśnie z dniem 31 marca br. 

 

Zatem na mocy § 10 ww. rozporządzenia do dnia 31 marca 2024 r. obniżona do wysokości 0% stawka podatku stosowana była m.in. do towarów spożywczych wymienionych w poz. 1-18 załącznika nr 10 do ustawy, innych niż klasyfikowane według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług w grupowaniu usługi związane z wyżywieniem (PKWiU 56).

 

Z dniem 1 kwietnia 2024 r. stawka podatku VAT na wymienione produkty żywnościowe powróciła do poziomu 5 proc. 

 

 

Lidia Rubińska Konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO

 

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą SZKOLEŃ VAT

wyszukiwanie po:

Newsletter BDO

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje o najnowszych artykułach, aktualnościach i szkoleniach?