Spółki komandytowe podatnikami CIT dopiero od maja 2021

Nie od stycznia, ale od maja 2021 roku spółki komandytowe staną się podatnikami CIT. Przesunięcie terminu wejścia nowych przepisów w życie zapowiedział po konsultacjach z biznesem minister finansów Tadeusz Kościński.

 

Plan opodatkowania spółek komandytowych CIT, zamiast dotychczasowego opodatkowania PIT wyłącznie współwłaścicieli znalazł się w przyjętym przez rząd pod koniec września projekcie nowelizacji ustaw o podatkach dochodowych. Projekt zakładał, że spółki takie (a także niektóre spółki jawne) staną się podatnikami CIT od 1 stycznia 2021 r. Minister finansów Tadeusz Kościński zapowiedział jednak na twiterze we wpisie z 15 października, że po konsultacjach z biznesem termin wejścia nowych przepisów w życie zostanie przesunięty na maj 2021 r. Jak tłumaczy minister, chodzi o to, aby dać przedsiębiorcom więcej czasu na przygotowanie się do tej zmiany, w okresie, kiedy borykają się z trudnościami wynikającymi z trwającej epidemii COVID-19.

 

Opodatkowanie CIT spółek komandytowych, niezależnie od terminu, w którym zostanie wprowadzone kompletnie zmieni ich sytuację podatkową. Dziś spółki komandytowe nie mają podmiotowości podatkowej. Zamiast spółki podatek płacą wspólnicy (PIT). Każdy od swojego udziału w dochodzie spółki. Gdy podatnikiem stanie się spółka, podatek będzie płacony dwukrotnie, tak jak już dziś ma to, np. miejsce w przypadku spółek z ograniczoną odpowiedzialnością (spółek z o.o.). Najpierw podatek od dochodu uzyskanego w roku podatkowym zapłaci spółka komandytowa (CIT). Później, po wypłacie z opodatkowanego już dochodu zysku dla wspólników (ich udziału w dochodzie spółki), podatek dochodowy od takich wypłat zapłacą także wspólnicy (PIT).

 

Aby złagodzić skutki takiej zmiany dla najmniejszych firm, resort finansów przewidział specjalne zwolnienie. Bez podatku miałoby pozostać 50% przychodów uzyskanych przez komandytariusza (jednak nie każdego, bo projekt przewiduje sporo wyłączeń) z tytułu udziału w spółce, jednak nie więcej niż 60 tys. zł (limit obowiązywałby odrębnie dla każdej spółki komandytowej w której dany podmiot jest komandytariuszem). Ma to ten skutek, że nawet w przypadku małych spółek, co najmniej połowa wypłacanego wspólnikom zysku jest podwójnie opodatkowana.

 

Michał Górniak, Menadżer w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO, doradca podatkowy

 

 

Od nowego roku Ministerstwo Finansów planuje wprowadzić nowe rozwiązanie podatkowe - tzw. estoński CIT.

 

Na czym polega i kto na nim skorzysta? O nowoczesnym sposobie opodatkowania, który promuje inwestycje i minimalizuje formalności przy rozliczeniach, o tym kto może z niego skorzystać oraz jakie mogą być konsekwencje wprowadzenia go, mówi Marcin Górski doradca podatkowy oraz ekspert BDO Academy z zakresu szkoleń podatkowych.

 

 

Jeśli jesteś zinteresowany tematyką dotyczącą podatku CIT polecamy nasze najbliższe szkolenia BDO Academy w wersji online.

 

Temat szkoleniaTermin szkoleniaMiejsce szkolenia
Podatki 2020/2021 - VAT, CIT, PIT oraz podatkowe zamknięcie roku. 2020.11.17 - 2020.11.20Kołobrzeg
TRANSMISJA ONLINE. REWOLUCJA W PODATKACH DOCHODOWYCH – PLANOWANE ZMIANY NA ROK 2021 I ICH SKUTKI PRAKTYCZNE. (CIT estoński, opodatkowanie spółek komandytowych, opodatkowanie „spółek nieruchomościowych”, ryczałt na nowych zasadach) 2020.11.20 - 2020.11.20Transmisja ONLINE
TRANSMISJA ONLINE. Akademia CIT - kompendium wiedzy dla początkujących. 2020.11.23 - 2020.11.25Transmisja ONLINE
Transmisja online. Estoński CIT- rewolucja w podatku dochodowym. 2020.11.27 - 2020.11.27Transmisja ONLINE
TRANSMISJA ONLINE. REWOLUCJA W PODATKACH DOCHODOWYCH – PLANOWANE ZMIANY NA ROK 2021 I ICH SKUTKI PRAKTYCZNE. (CIT estoński, opodatkowanie spółek komandytowych, opodatkowanie „spółek nieruchomościowych”, ryczałt na nowych zasadach) 2020.11.30 - 2020.11.30Transmisja ONLINE
Transmisja online. Specjalista ds. podatków. Rozliczenia VAT, CIT i PIT – kurs weekendowy. 2020.12.05 - 2021.01.17Transmisja ONLINE

Newsletter