Są problemy ze złożeniem sprawozdania podpisanego profilem zaufanym
Platforma służąca do bezpłatnego składania rocznych raportów do KRS przyjmuje tylko te opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Jego zastosowanie po tym, gdy wcześniej użyto profilu zaufanego, oznacza istnienie dwóch sprawozdań za ten sam okres wyjaśnia na łamach Rzeczpospolitej Marek Sporny, Senior Tax Manager w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO, biuro w Poznaniu oraz Łukasz Drożdżowski, radca prawny.
Eksperci dodają, że brak istnienia dedykowanej platformy dla podpisywania rocznych sprawozdań finansowych sprawia, że ci przedsiębiorcy, którzy zdecydują się podpisać je podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP („podpis zaufany”), zmuszeni będą do skorzystania z platformy ePUAP. O ile jednak funkcjonalność tej platformy pozwala na dodanie pliku zewnętrznego (który w przypadku rocznych sprawozdań finansowych powinien przybrać formę XML) oraz opatrzenie go profilem zaufanym jednej lub kilku osób, a następnie jego wygenerowanie poza środowisko platformy ePUAP, może się okazać, że złożenie takiego dokumenty za pośrednictwem platformy Bezpłatnego zgłaszania dokumentów finansowych (https://ekrs.ms.gov.pl/rdf/rd/) nie będzie możliwe.
Marek Sporny
Starszy Menadżer w Dziale Doradztwa Podatkowego, doradca podatkowy
Polecamy najbliższe szkolenia dotyczące sprawozdań finansowych
TYTUŁ I MIEJSCE SZKOLENIA | TERMIN I CENA |
FINANSE PUBLICZNE I RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA POWIATOWYCH I WOJEWÓDZKICH INSPEKTORATÓW WETERYNARII Stacjonarne   ![]() | ![]() ![]() |
WAKACYJNY INTENSYWNY KURS RACHUNKOWOŚCI BUDŻETOWEJ 2025 Stacjonarne   ![]() | ![]() ![]() |
Newsletter BDO
Aktualności
- MF proponuje etapowe wdrożenie i uproszczenie obowiązkowego systemu e-faktur
- FINANSE PUBLICZNE OŚWIATY TO „OSZUSTWO” – GODZINY NADLICZBOWE
- Zwolnienie z PCC kilka umów sprzedaży
- Zasady opodatkowania podatkiem WHT
- Ważne zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców
- Uproszczenia dla firm w zakresie wdrożenia KSeF
- Przedsiębiorcy mogą rozliczać się kasowo
- Ulgi podatkowe na inwestycje w ESG
- Kilka zmian w podatku CIT i VAT
- Kasa fiskalna przy najmie lokali