Skip to main content

Raport "Kobiety w Polsce" - motywacja, rozwój osobisty, zadowolenie z pracy

Jedna z brytyjskich marek kosmetycznych wypuściła w ramach kampanii reklamowej film, na którym kobiety z pokolenia 60+ opowiadają, jak widzą dzisiejsze pokolenie młodszych kobiet i jak same czułyby się będąc młodszymi, ale w obecnych czasach.

 

 

 

Wypowiedzi kobiet, nawet jeśli czytane przez nie zgodnie ze scenariuszem, wzruszają bo odnoszą się do problemów dzisiejszych kobiet: wieczny pośpiech, aby w tym samym czasie zrobić więcej i być „bardziej”, nacisk społeczny na stawanie się jeszcze lepszą, na bycie kobietą zaradną i liderką. Widać wyraźnie, że dla poprzednich pokoleń pojęcie wypalenia mogło być znacznie bardziej odległe, niż obecnie. I jak mówią bohaterki kampanii: „Nie chodzi tu o zatrzymanie walki o równouprawnienie. Moje pokolenie paliło staniki! Ale my nigdy nie byłyśmy zagrożone wypaleniem się”. Ponoć 7 na 10 kobiet w Wielkiej Brytanii pozostaje pod presją „bycia perfekcyjną”.

 

Z kolei wg badania „Kobiety w Polsce 2018” przeprowadzonego przez portal Onet Kobieta przy partnerstwie Ringier Axel Springer Polska i IQS, większość z nas, polskich kobiet, wyznaje tradycyjny model rodziny i choć cenimy niezależność finansową oraz tę w związku, to w efekcie łączenia tych dwóch poglądów odczuwamy natłok obowiązków i ciągły pośpiech przy jednoczesnym imperatywie wewnętrznym: być niezbędną. Do tego czujemy się niedocenione w pracy i w życiu osobistym.

 

To trudne i wyczerpujące dla ogromnej części kobiet na dzisiejszym rynku pracy. Do tego można dołożyć niepokój związany ze zmianami pokoleniowymi i trudnością we wzajemnym zrozumieniu, podleganie „męskiemu” wzorcowi zarządzania, oraz ciągłe zmiany, które są w zasadzie jedyną przewidywalną stałą w świecie. A pracodawcy, skupiając się na promowaniu efektywnego przywództwa, mogą nie dostrzegać potrzeb ogromnej większości pracowników, którzy pragną spełnienia zawodowego bez rywalizowania o szczyt.

 

Dlatego w Akademii Kobiet Aktywnych Zawodowo koncentrujemy się na tym, aby uczestniczki szkoleń mogły skupić się na samopoznaniu oraz uznaniu własnych kompetencji, niekoniecznie pretendując do stanowisk liderskich i aby odważniej czerpały z własnych zasobów, śmielej wpływały na wspólne decyzje w zespołach, w których funkcjonują oraz na politykę firm, dla których pracują, a także wspierały się wzajemnie i przekazywały pozytywne wzorce kolejnym pokoleniom kobiet. Zrównoważony program rozwoju osobistego ma być ważnym i niezbędnym elementem przeciwdziałania wypaleniu zawodowemu i profilaktyki stresu wśród kobiet aktywnych zawodowo.

 

Zapraszamy na pilotażowy program szkoleń przeznaczonych dla kobiet aktywnych zawodowo, poszukujących zrównoważonego rozwoju osobistego w pracy i w życiu osobistym.

 

 

Więcej o programie

 

 

wyszukiwanie po:

Newsletter BDO

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje o najnowszych artykułach, aktualnościach i szkoleniach?