Wydatki na zakup kasy fiskalnej można odliczyć tylko raz
Wydatki na zakup kasy fiskalnej można odliczyć tylko raz
Przedsiębiorca nie odliczy kwoty wydatkowanej na zakup kasy wskutek nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze aportu.
Oznacza to, że przedsiębiorca, który nabył przedsiębiorstwo w drodze aportu przejmuje wszystkie prawa i obowiązki wynikające z przepisów ustawy o VAT jakie przysługiwały i ciążyły na zbywcy z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, w tym również obowiązek ewidencji sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej.
Z art.111 ust.4 ustawy o VAT wynika, że podatnicy, którzy rozpoczną ewidencjonowanie obrotu za pomocą kas rejestrujących mogą odliczyć od tego podatku kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia ewidencjonowania w wysokości 90% jej ceny zakupu ( bez podatku), nie więcej jednak niż 700 zł.Według powołanego przepisu wynika, że wydatek ten można odliczyć jednorazowo tylko przy zakupie kasy fiskalnej.
Dyrektor Krajowej Informacji w interpretacji z dnia 21 marca 2019 r., sygn. 0114-KDIP1-3.4012.50.2019.2.KP zajął stanowisko, „że skoro spółka nabyła w drodze aportu przedsiębiorstwo, to na gruncie przepisów u.p.t.u. jest następcą prawnym podmiotu wnoszącego aport.(…) jeżeli w zakresie czynności wykonywanych w ramach przedsiębiorstwa, które spółka nabyła w drodze aportu, wnoszący aport był zobowiązany do prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących, to spółka – stosownie do zapisu art. 111 ust. 1 u.p.t.u. – dokonując sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych będzie zobowiązana kontynuować prowadzenie ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących”.
Następca prawny osoby wnoszącej aport w postaci przedsiębiorstwa w stosunku do której powstał już obowiązek ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kasy fiskalnejnie nabywa ponownie prawa do ulgi z tytułu zakupu tej kasy. W wyniku następstwa prawnego nabywca wchodzi w prawa i w obowiązki swego poprzednika prawnego. Zatem nabywca przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, który nadal je prowadzi wchodzi w uprawnienia zbywcy, a więc nie ma prawa do ulgi z tytułu zakupu nowej kasy fiskalnej, ponieważ ulga ta jest jednorazowa.
Lidia Rubińska, Konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO, biegły sądowy
Newsletter BDO
Aktualności
- Podatek od budowli wchodzącej w skład przedsiębiorstwa
- Pojęcie zagranicznej jednostki kontrolowanej
- Tajemnica zawodowa i raportowanie MDR
- Samochód dla zarządu fundacji rodzinnej
- Bilet otrzymany z barteru trzeba oskładkować
- Luksusowy smartwatch w kosztach podatkowych
- WIS tylko w formie elektronicznej
- Kanały zgłoszeń w procedurze ochrony sygnalistów
- Sygnaliści to nowe procedury dla pracodawców
- Premia za czas absencji pracownika nie zawsze zwolniona z ZUS