Powered by Smartsupp
Skip to main content

Rząd za lepszą ochroną przed mobbingiem i nową wysokością zadośćuczynienia

Rada Ministrów przyjęła w połowę lutego 2026 r. projekt ustawy o zmianie Kodeksu pracy oraz Kodeksu postępowania cywilnego, którego celem jest skuteczniejsza ochrona pracowników przed mobbingiem, dyskryminacją i przemocą w miejscu pracy.

Projekt wprowadza jaśniejszą definicję mobbingu, podwyższa minimalne zadośćuczynienie do sześciokrotności minimalnego wynagrodzenia i wdraża model racjonalnej ofiary. Projekt przedłożony został przez Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Kluczową zmianą jest wprowadzenie prostszej i jaśniejszej definicji mobbingu, zgodnie z którą będzie on jednoznacznie rozumiany jako uporczywe nękanie pracownika, oznaczające zachowania powtarzające się lub stałe. Jednorazowe incydenty, choć mogą naruszać godność pracownika, nie będą od razu uznawane za mobbing.

Projekt wprowadza także rozróżnienie między mobbingiem a zwykłą krytyką – uzasadniona krytyka, egzekwowanie obowiązków oraz poleceń służbowych nie będą uznawane za mobbing. Formy nękania, obejmujące mobbing, molestowanie i molestowanie seksualne, zostają ujednolicone i mogą mieć charakter fizyczny, taki jak niepożądany dotyk; werbalny, jak obraźliwe komentarze; lub pozawerbalny, jak gesty czy izolowanie pracownika. Nowe przepisy wprowadzają model racjonalnej ofiary, zgodnie z którym ocena zachowania będzie dokonywana nie tylko z perspektywy subiektywnych odczuć pracownika, lecz także przy uwzględnieniu obiektywnych okoliczności sprawy.

Rozwiązanie to ma ograniczyć ryzyko fałszywych oskarżeń i zapewnić sprawiedliwą ocenę sytuacji. Istotną zmianą jest również podwyższenie minimalnego zadośćuczynienia za mobbing do co najmniej sześciokrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę, co ma zapewnić realną, a nie symboliczną rekompensatę za doznaną krzywdę. Nowelizacja wprowadza też lepszą ochronę przed działaniami odwetowymi.

Pracownik, który w dobrej wierze korzysta z przysługujących mu uprawnień dotyczących naruszenia prawa pracy, oraz osoby, które go wspierają, będą chronieni – nawet jeśli ostatecznie nie potwierdzi się naruszenie. Pracodawcy zostaną zobowiązani do zapobiegania mobbingowi i dyskryminacji, reagowania na zgłoszenia oraz wspierania osób dotkniętych niepożądanymi zachowaniami. Nowe przepisy mają wejść w życie po 21 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, co pozwoli pracodawcom na przygotowanie się do ich stosowania i wdrożenie odpowiednich procedur wewnętrznych.

Czytaj więcej

Zamów szkolenie – przeciwdziałaj mobbingowi

wyszukiwanie po:

Newsletter BDO

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje o najnowszych artykułach, aktualnościach i szkoleniach?