JPK_CIT
Najważniejsze informacje dotyczące JPK_CIT – nowe obowiązki.
Od 1 stycznia 2025 roku wprowadzony zostanie nowy obowiązek dla dużych podatników CIT. Organy podatkowe zyskają bezpośredni dostęp do ksiąg rachunkowych podatników CIT, co oznacza, że przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje systemy finansowo-księgowe do nowych wymogów. Wdrożenie obowiązku wysyłki JPK_CIT zostanie przeprowadzone w trzech etapach.
Co to jest JPK_CIT?
W ramach Polskiego Ładu wprowadzone zostały przepisy, które nakładają na podatników CIT nowe obowiązki raportowania. JPK_CIT to nowa forma przekazywania danych z ksiąg rachunkowych do organów podatkowych w formie elektronicznej. Struktura JPK_CIT bazuje na strukturze JPK_KR, ale jest dostosowana do specyfiki podatników CIT.
Zmiany w przepisach znacząco zwiększają możliwości kontrolne organów skarbowych względem podatników CIT. Warto jednak zaznaczyć, że podobne obowiązki, w postaci JPK_PIT, zostaną nałożone na podatników PIT oraz osoby fizyczne płacące zryczałtowany podatek dochodowy.
Elementy JPK_CIT
W projekcie rozporządzenia Ministerstwa Finansów określono siedem grup podatników CIT, które będą musiały stosować znaczniki identyfikujące konta księgowe. W załącznikach do rozporządzenia znajdują się szczegółowe wytyczne dotyczące:
- Banków,
- Zakładów ubezpieczeń i reasekuracji,
- Jednostek pożytku publicznego, sporządzających sprawozdania finansowe według załącznika nr 6 do ustawy o rachunkowości,
- Funduszy inwestycyjnych,
- Domów maklerskich,
- Spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych,
- Pozostałych jednostek.
Dodatkowo, przy sporządzaniu JPK_CIT, konieczne będzie podawanie szczegółowych danych identyfikacyjnych kontrahentów. W przypadku osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, wymagane będzie podanie imienia i nazwiska. Natomiast przy osobach prowadzących działalność gospodarczą, oprócz nazwy firmy, konieczne będzie wskazanie numeru NIP. W przypadku pozostałych kontrahentów wymagane będą pełna nazwa oraz numer NIP.
Struktura JPK_CIT umożliwi przekazywanie dużych ilości danych, obejmujących informacje o kontrahentach, zawieranych transakcjach, a także zmianach w środkach trwałych oraz wartościach niematerialnych i prawnych.
Nowe obowiązki dla podatników
Zgodnie z nowelizacją ustawy o CIT, od 1 stycznia 2025 roku podatnicy CIT będą musieli corocznie składać JPK_CIT. Termin przesyłania pliku JPK_CIT jest tożsamy z terminem złożenia zeznania podatkowego CIT-8, co oznacza, że większość podatników będzie miała na to czas do 31 marca. Jeżeli ten dzień przypada na dzień wolny od pracy, termin przesyłania automatycznie przesuwa się na najbliższy dzień roboczy.
Podatnicy, których rok obrotowy nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym, będą zobowiązani do złożenia JPK_CIT w terminie odpowiadającym zakończeniu ich roku podatkowego. Nowy obowiązek przesyłania dodatkowych danych w ramach JPK_CIT wejdzie w życie 31 marca 2026 roku, jednakże kolejne grupy podatników będą objęte tym obowiązkiem stopniowo.
Stacjonarne
TYTUŁ I MIEJSCE SZKOLENIA | TERMIN I CENA |
JPK CIT - Nowe obowiązkowe struktury logiczne obejmujące księgi rachunkowe JPK_KR_PD oraz JPK_ST_KR - już od 2025 roku dla największych podatników! Stacjonarne   Warszawa | 16.12.2024 - 16.12.2024 760.00 + VAT |
Online
TYTUŁ I MIEJSCE SZKOLENIA | TERMIN I CENA |
JPK_KR_PD oraz JPK_ST_KR - jak przydzielić znaczniki kont (z załącznika nr 7) do poszczególnych kont w planie kont? Online   | 10.12.2024 - 10.12.2024 540.00 + VAT |
JPK CIT - Nowe obowiązkowe struktury logiczne obejmujące księgi rachunkowe JPK_KR_PD oraz JPK_ST_KR - już od 2025 roku dla największych podatników! Online   | 16.12.2024 - 16.12.2024 540.00 + VAT |
Przegląd zmian podatkowych od 2025 roku. Online   | 17.01.2025 - 17.01.2025 590.00 + VAT |
Planowanie podatkowe. Online   | 04.02.2025 - 04.02.2025 590.00 + VAT |
Marzena Paćkowska
Manager szkolenia otwarte, konferencje
tel: +48 22 543 17 45
Newsletter BDO
Aktualności
- Egzekucja administracyjna z wynagrodzenia za pracę
- Klika słów o urlopie na żądanie
- Cyfryzacja dokumentów księgowych
- Nowa definicja budynku i budowli
- Limit płatności gotówkowych z wątpliwościami
- Amortyzacja łodzi sezonowej
- Ochrona sygnalistów już obowiązuje
- Podatek od budowli wchodzącej w skład przedsiębiorstwa
- Pojęcie zagranicznej jednostki kontrolowanej
- Tajemnica zawodowa i raportowanie MDR