Skip to main content

VAT-marża a obrót nowymi towarami elektronicznymi

Ministerstwo Finansów poinformowało, że monitorując internet, zwłaszcza popularne platformy aukcyjne, stwierdzono praktykę stosowania procedury VAT-marża przy obrocie nowymi towarami. Dotyczy to głównie towarów elektronicznych, zwłaszcza telefonów komórkowych i tabletów.

 

Resort przypomina, że VAT1-marża może dotyczyć wyłącznie artykułów używanych, pod warunkiem, że zostały nabyte od:

  • osób innych niż podatnicy VAT;
  • podatników VAT, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113 ustawy o VAT;
  • podatników, jeżeli dostawa tych towarów podlegała procedurze VAT-marża.

Ministerstwo Finansów zwraca uwagę na to, że zwykle w procedurze VAT-marża sprzedawane są towary używane, skupowane od osób fizycznych, które nie są podatnikami.
Nie jest prawnie możliwe użycie procedury VAT-marża do dostaw nowych towarów – jest to niezgodne z ustawą o VAT i może wskazywać na chęć zaniżenia podstawy opodatkowania, co skutkuje powstaniem zaległości podatkowej oraz sankcji VAT.
Nie jest także zgodne z prawem zakupienie telefonów komórkowych, rozliczenie tego zakupu w schemacie odwróconego obciążenia i następnie sprzedaż w procedurze VAT-marża.

Resort informuje, że w najbliższym czasie podatnicy, u których stwierdzono obrót tego rodzaju asortymentem opodatkowany w procedurze VAT-marża, otrzymają – celem sprawdzenia poprawności rozliczenia w podatku od towarów i usług z wykorzystaniem procedury VAT-marża – powiadomienia na ten temat w postaci: e-maila z adresu: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. – na adresy elektroniczne lub wiadomości tekstowej SMS – na numery telefonów, z podpisem „Ministerstwo Finansów Departament Poboru Podatków". Będą one generowane automatycznie, Ministerstwo zwraca uwagę, aby nie odpowiadać na te wiadomości; nie będą one zawierały wezwań do zapłaty podatku, nie będą też miały linków ani załączników.

 


  1. Art. 120 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2017, poz. 1221 ze zm.).

wyszukiwanie po:

Newsletter BDO

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje o najnowszych artykułach, aktualnościach i szkoleniach?