Karta Praw Podatnika – nowe regulacje chroniące podatników
Dnia 15 maja 2019 r. Sejm skierował do pierwszego czytania projekt dotyczący wprowadzenia do polskiego systemu podatkowego Karty Praw Podatnika (dalej jako KPP), w której określone będą podstawowe prawa podatników, którym odpowiadają obowiązki organów podatkowych. KPP nie przyznaje podatnikom nowych praw, bowiem wynikają one z obecnie obowiązujących przepisów, natomiast ma ona za zadanie wzmocnienie tych praw oraz ich usystematyzowanie. Ponadto proponowana KPP, mając rangę ustawy, ma też stanowić kontekst interpretacyjny dla innych przepisów prawa podatkowego.
W KPP znajdziemy regulacje dotyczące odpowiedniego wyważenia interesu publicznego i interesu prywatnego w prawie podatkowym, pewności i jawności prawa podatkowego, komunikatywności. Co ważne, zgodnie z zapisem niezrozumiały przepis prawa podatkowego nie może być podstawą zastosowania sankcji podatkowych, karnych i karnych skarbowych. Ponadto prawo do zapłaty podatku w wysokości wynikającej z ustaw podatkowych, czyli prawo do zwrotu nadpłaty, prawo do ulg i zwolnień. Prawo do domniemania rzetelności i dobrej wiary.
Podatnicy będą mogli powoływać się na przepisy ustawy Karta Praw Podatnika w konkretnych sytuacjach. Na przykład, podatnik będzie mógł powołać konkretną podstawę prawną do tego, by organy podatkowe domniemywały, że podatnik działał w dobrej a nie złej wierze. To domniemanie działania w dobrej wierze będzie obowiązywać, póki organy podatkowe nie wykażą, zgodnie z zasadami postępowania dowodowego, że podatnik dział jednak w złej wierze.
Ponadto KPP ustanawia domniemanie rzetelności wykonania obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego oraz prawo do rzetelnego postępowania administracyjnego i sądowego w sprawach podatkowych rozumiane jako postępowanie rzetelne i efektywne, oparte o dowody uzyskane zgodnie z prawem. Podkreślono również prawo podatników do informacji o podejmowanych przez organy podatkowe czynnościach i rozstrzygnięciach oraz ich przesłankach a także zakaz podwójnego lub nieproporcjonalnego karania oraz prawo do naprawienia szkody.
Joanna Litwińska, ekspert podatkowy
Newsletter BDO
Aktualności
- Limit płatności gotówkowych z wątpliwościami
- Amortyzacja łodzi sezonowej
- Ochrona sygnalistów już obowiązuje
- Podatek od budowli wchodzącej w skład przedsiębiorstwa
- Pojęcie zagranicznej jednostki kontrolowanej
- Tajemnica zawodowa i raportowanie MDR
- Samochód dla zarządu fundacji rodzinnej
- Bilet otrzymany z barteru trzeba oskładkować
- Luksusowy smartwatch w kosztach podatkowych
- WIS tylko w formie elektronicznej